Goleador για ..Οσκαρ(pic)

cardoso_2-300x206Το μεγάλο πρόβλημα που ενέσκυψε στον Ολυμπιακό μετά τις ευρωπαικές υποχρεώσεις της ομάδας δεν ήταν άλλο από το εύκολο γκολ. Σε 480 αγωνιστικά λεπτά, οι Πρωταθλητές σκόραραν μόλις τρία γκολ, ενώ η επιθετική λειτουργία ήταν κάκιστη.

Σε αυτό το θέμα η λύση φαίνεται να έρχεται από την Παραγουάη μέσω Τραπεζούντας και έχει ονοματεπώνυμο. Οσκαρ Καρντόζο. Ο Παραγουανός έρχεται στο λιμάνι για να δώσει λύσεις στην επιθετική δυστοκία της ομάδας έχοντας βγάλει όλο το…ψωμάκι της καριέρας του βάζοντας γκολ.

Ηταν αυτά που τον έφεραν στη Μπενφίκα την περίοδο 2007-2008 και για μία 8 ετία τον κατέστησαν ως ένα από τα μεγαλύτερα οπλοπολυβόλα της Πριμέιρα Λιγκα αλλά και γενικά των Λουζιτανών με 287 συμμετοχές και 165 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετείχε. Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό πως στην χειρότερη του σεζόν σκόραρε μόλις 11 γκολ ,ενώ η επόμενη χειρότερη είναι η περσινή με 8 σε μία κακή χρονιά για τον ίδιο και την ομάδα του.

Στο 90% των σεζόν του στην Ευρώπη είχε +15 γκολ.

cardoso 1cardoso2

Τα τελευταία χρόνια ο Ολυμπιακός είχε μόλις τέσσερις παίκτες οι οποιίοι είτε άγγιξαν είτε ξεπέρασαν το ρεκόρ των 20 γκολ. Ο λόγος για τον Κέβιν Μιραλάς που τη σεζόν 2011-2012, αν και όχι κλασικός φορ σκόραρε 20 γκολ σε 32 εμφανίσεις ,ενώ τη σεζόν 2012-2013, που ο Ολυμπιακός πράγματικά πέταγε φωτιές στην επιθετική του γραμμή ,ο Ράφικ Τζιμπούρ είχε 22 γκολ σε 34 ματς και ο Μήτρογλου 20 σε 40 συμμετοχές. Μάλιστα, ο “Μητρογκολ” τη σεζόν που πωλήθηκε στη Φούλαμ θα μπορούσε να είχε διαλύσει όλα τα ρεκορ έχοντας 17 μέχρι τη στιγμή που πωλήθηκε στην αγγλική ομάδα. Μιας και ο λόγος για τον Ελληνα φορ, ήδη λόγω και ευχέρειας στο σκοράρισμα και στιλ πολλοί οπαδοί των Λουζιτανών τον αποκαλούν ήδη τον…”Ελληνα Καρντόζο” και περιμένουν να σπάσει όλα τα ρεκόρ που έχει πετύχει ο Παραγουανός.