«Γκέλα» για την Άρσεναλ πριν το Καραϊσκάκη [vid]

Η ομάδα του Αρτέτα έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και χάνοντας πολλές ευκαιρίες.
Λίγες ημέρες πριν την πρώτη αναμέτρηση για τους «16» του Europa League η Άρσεναλ άφησε δύο βαθμούς στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπέρνλι. Και λέμε άφησε διότι η ισοπαλία 1-1 είναι αποτέλεσμα που αδικεί τους «κανονιέρηδες». Κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά πλήρωσαν ένα λάθος του Τζάκα και «πέταξαν» δύο βαθμούς.

Η Άρσεναλ είχε τον έλεγχο από την αρχή. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο πήρε το προβάδισμα. Στο 6ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ με εξαιρετική, ατομική ενέργεια, σημάδεψε σωστά για το 0-1. Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Η ομάδα του Αρτέτα να δημιουργεί ευκαιρίες, να απειλεί την αντίπαλη εστία, αλλά να μην σκοράρει. Με πιο χαρακτηριστική στιγμή αυτή στο 22′, αλλά το σουτ του Γκαμπονέζου πέρασε οριακά δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Πόουπ.

Κόντρα στη ροή του ματς και την υπεροχή των «κανονιέρηδων», η Μπέρνλι πέτυχε το 1-1. Λάθος του Τζάκα, η μπάλα βρήκε το σώμα του Γουντ και κατέληξε στα δίχτυα του Λένο. Από το… πουθενά η Μπέρνλι έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Η Άρσεναλ συνέχισε να πιέζει, συνέχισε να απειλεί, να βγάζει φάσεις με βασικό πρωταγωνιστή τον Πεπέ, αλλά το γκολ δεν ήρθε και στις καθυστερήσεις ο Θεμπάγιος σημάδεψε το αριστερό δοκάρι. Έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις Μπέρνλι και Άρσεναλ ισόπαλες 1-1. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League, πάντως, δικαιούται να «φωνάζει» για το χέρι του Πίτερς στο 74′, αλλά το VAR είχε άλλη άποψη και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Μπέρνλι: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ (63′ Πίτερς), Γουέστγουντ, Γκούντμουντσον (67′ Μπρέιντι), Μπράουνχιλ, ΜακΝίλ, Γουντ, Βίντρα (86′ Ροντρίγκες).

Άρσεναλ: Λένο, Ντ. Λουίζ, Τίρνεϊ, Μάρι, Τσέιμπερς, Τζάκα, Παρτέι (81′ Θεμπάγιος), Σακά, Όντεγκαρντ (63′ Λακαζέτ), Γουίλιαν (69′ Πεπέ), Ομπαμεγιάνγκ.