Εποχές… Φάρου στο ΟΑΚΑ

Κάποια στιγμή το σερί του Ολυμπιακού με τον πελάτη θα τελείωνε! Νομοτελειακά… Αλλά όχι με αυτό τον τρόπο. Διότι αναβίωσαν οι «μαύρες» εποχές του ελληνικού μπάσκετ. Οι ανακοινώσεις του ΠΑΟ έπιασαν τόπο! Επιπλέον, «καθάρισαν» τον Γουόκαπ με ανύπαρκτο φλόπινγκ και δεύτερη τεχνική ποινή. Επίσης, ο «λαβωμένος» Θρύλος μετά την απουσία του Σλούκα, έχασε μέσα στο ματς και τον Βεζένκοφ. Στο φινάλε αστόχησε και ο ΜακΚίσικ και ηττήθηκε τελικά 67-65. Εποχές… Φάρου στο ΟΑΚΑ.

Υπερβολικά λάθη!

Ένας Ολυμπιακός νωθρός στην εκκίνηση του δεύτερου τελικού της Basket League. Μιας βρέθηκε στο 4′ πίσω με 11 πόντους (σ.σ.: 15-4). Καθώς ο Παναθηναϊκός είχε υψηλά ποσοστά ευστοχίας (6/7 σουτ με 3/3 τρίποντα, τα δύο ο Λι). Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 3 λάθη. Η είσοδος του ΜακΚίσικ βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να αποκτήσουν καλύτερη ισορροπία στο παρκέ. Η μπάλα πέρασε στον Φαλ που έδωσε λύσεις. Το αποτέλεσμα ήταν επί μέρους 9-2 του Ολυμπιακού που μείωσε 17-13 με τον Γουόκαπ (8′). Ωστόσο, οι «πράσινοι» με 8-0 (σ.σ.: 4π. ο Παπαγιάννης) έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12, ενώ τα λάθη ήταν 6-2 για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Θρυλική άμυνα

Εντούτοις, το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν σερί 12-0 με τον Γουόκαπ γίνεται διψήφιος (10π.) με τους 5 που πέτυχε. Έτσι το σκορ στο ματς έγινε 25-25 (13′). Ο Γκριγκόνις άνοιξε… λογαριασμό για τους «πράσινους» στο δεύτερο δεκάλεπτο (27-25, 14′). Όμως Πίτερς και Μπολομπόι έβαλαν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 29-27 (15′). Η άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά και το πρόβλημα των «πράσινων» στην επίθεση ήταν το στοιχείο που καθόρισε το δεκάλεπτο. Αν και ο Γκουντάιτις έδωσε λύσεις, ο Γουόκαπ (14π.) οδήγησε επιθετικά τους «ερυθρόλευκους» για το 35-33 του ημιχρόνου.

«Καθάρισαν» τον Γουόκαπ

Το τρίτο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από δύο φάσεις. Τη δεύτερη τεχνική ποινή στον Γουόκαπ για φλόπινγκ (σ.σ.: αυστηρότατη απόφαση), στα 40” της περιόδου. Αλλά και τον τραυματισμό του Βεζένκοφ, στο δεξί πόδι, 2:39 πριν το τέλος. Με τον MVP της Euroleague να αποχωρεί υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια. Αν και ο Ολυμπιακός έκανε 0-5 (33-40, 22′), ο Παναθηναϊκός «απάντησε» με επί μέρους 9-2 για να ισοφαρίσει 42-42 με τις βολές του Πονίτκα (25′). Οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με τον Αγραβάνη (46-44, 27′), αλλά ο Φαλ με δύο διαδοχικές επιθέσεις έκανε το 46-50. Όμως με σερί 5-0, οι «πράσινοι» έκλεισαν μπροστά το δεκάλεπτο.

Εποχές… Φάρου

Η «μάχη» στην τέταρτη περίοδο συνεχίστηκε. Διότι στα πρώτα δύο λεπτά είχαμε εναλλαγές στο προβάδισμα. Αρχικά με τον Πίτερς ο Ολυμπιακός έκανε το 53-51, ο Λι το 54-53 για τον Παναθηναϊκό και ο ΜακΚίσικ το 56-54 για τους «ερυθρόλευκους». Επίσης, βρέθηκαν στο 59-54 με το έμμεσο τρίποντο του Παπανικολάου (34′). Ωστόσο, οι «πράσινοι» με επί μέρους 8-1 και το καλάθι του Παπαγιάννη προηγήθηκαν 62-60 στο 37′ και 64-60 με 38′ με τον Μαντζούκα. Ωστόσο ο αρχηγός του Ολυμπιακού το πήρε πάνω του. Ο Παπανικολάου με πέντε σερί πόντους έκανε το 64-65, 1:17 για το φινάλε. Επίσης, στα 35” δεν δόθηκε φάουλ στον Λαρεντζάκη, ενώ στα 17.4” ο Πονίτκα ευστόχησε σε τρίποντο (64-65). Στην τελευταία επίθεση ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε τρίποντο. Εποχές… Φάρου στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 33-35, 51-50, 67-65.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.