Γι’ αυτό ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής

Στο πιο δύσκολο εκτός έδρας ματς, στο φετινό δεύτερο γύρο, ο Ολυμπιακός πέρασε με επιτυχία μια ακόμα δοκιμασία. Οι πρωταθλητές έφυγαν αήττητοι από την Τούμπα, με την ισοπαλία 1-1. Δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους. Αλλά διαχειρίστηκαν άψογα το ματς. Σίγουρα ο Βατσλίκ είχε λίγη δουλειά παραπάνω, αλλά ο Τσέχος έκανε τη διαφορά. Με το +9 να παραμένει. Το σημαντικότερο βήμα για το 47ο. Γι’ αυτό ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής.

Το πρωτάθλημα το «κλείδωσε» απόψε

Ο Ολυμπιακός είχε θέματα στο πρώτο ημίχρονο. Σε ένα ματς με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, η κατοχή 70%-30% που είχαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είναι θέμα. Η εικόνα του Θρύλου δεν ήταν καλή. Αλλά δεν το «πλήρωσε». Αμέσως μετά το γκολ που πέτυχαν οι Θεσσαλονικείς, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άψογα και ισοφάρισαν. Στο δεύτερο μέρος, με τις αλλαγές που έκανε ο Μαρτίνς, οι πρωταθλητές ισορρόπησαν το ματς. Κράτησαν την μπάλα και δεν απειλήθηκαν όπως στο πρώτο 45λεπτο.

Το ματς τους βρίσκει αήττητους. Συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα της φετινής Super League. Με βαθμολογικό προβάδισμα 9 βαθμών μετά από 19 ματς. Έκανε ένα πολύ σημαντικό, αν όχι το σημαντικότερο βήμα για τον φετινό τίτλο. Διότι μετά από αυτή τη σειρά των δύσκολων ματς του Ιανουαρίου, με τις επισκέψεις σε Λεωφόρο και Τούμπα, ο Ολυμπιακός τα κατάφερε στις αποστολές αυτές. Δεν ηττήθηκε, κράτησε το αβαντάζ. Σε συνδυασμό με τις ήττες της ΑΕΚ έχει βάλει γερές βάσεις για το τρίτο σερί πρωτάθλημα με τον Μαρτίνς στον πάγκο. Γι’ αυτό ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής.

Η διαχείριση και η συνέχεια

Ο Ολυμπιακός και ο Μαρτίνς κατάφερε να διαχειριστούν σωστά τα προβλήματα με τις απουσίες του Ιανουαρίου. Το Κόπα Άφρικα, τον κορονοϊό, τις κακές εμφανίσεις. Το ζητούμενο στην τελική είναι η ουσία. Αυτή την είχαν οι πρωταθλητές. Διατηρούν 9 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη θέση. Πλέον, με την ηρεμία να κυριαρχεί στις τάξεις της ομάδας, ο Μαρτίνς και οι παίκτες του οφείλουν να παρουσιάσουν καλύτερη εικόνα στη συνέχεια. Να μην πετυχαίνουν νίκες με ένα γκολ και με αρκετό άγχος. Να αρχίσουν να «καθαρίζουν» πιο εύκολα τα ματς. Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος για τη συνέχεια, τόσο στην κανονική περίοδο όσο και στα πλέι οφ. Παράλληλα, να παίξει καλύτερη μπάλα ο Ολυμπιακός. Έχει δυνατότητες να το κάνει.

Υ.Γ. Αν η φάση του 88′ ήταν στην περιοχή του Ολυμπιακού, θα είχαμε ακούσει πολλά και διάφορα. Θα είχε καταλογιστεί πέναλτι. Αλλά στην Τούμπα για να δοθεί πέναλτι, δεν πρέπει να είναι στην περιοχή του ΠΑΟΚ!

Υ.Γ 2 Ο Ολυμπιακός μπήκε… μουδιασμένος στα πρώτα δέκα λεπτά. «Έφαγε» αρκετές φάσεις. Κάτι που δεν πρέπει να επαναληφθεί στο μέλλον, σε δύσκολα εκτός έδρας ματς.

Υ.Γ. 3 Τρεις αλλαγές μετά το 87′. Έγιναν για να περάσει ο χρόνος και όχι για να κερδίσει κάτι η ομάδα. Ας γίνονταν λίγα λεπτά νωρίτερα, γιατί ο Ολυμπιακός μπορούσε να κάνει «διπλό».