Φιλική νίκη κόντρα στη Λαμία

Ακόμη μία  φιλική νίκη για την ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Καθώς στο πλαίσιο της προετοιμασίας της, για τη νέα αγωνιστική σεζόν, ξεκίνησε με το… δεξί το τουρνουά στην πόλη της Φθιώτιδας. Φιλική νίκη κόντρα στη Λαμία.

Επικράτησε 3-0 σετ της Λαμίας

Τα κορίτσια του Θρύλου έκανε καλό… ποδαρικό στο τουρνουά της πόλης της Φθιώτιδας. Μιας και νίκησαν 3-0 σετ την ομάδα της Λαμίας, για τον ημιτελικό της διοργάνωσης «Λεωνίδεια 2023». Έτσι το απόγευμα του Σαββάτου, στις 18:30, οι «ερυθρόλευκες» θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ. Καθώς οι κοπέλες της ομάδας της Θεσσαλονίκης νίκησαν 3-1 σετ (25-21, 21-25, 27-25, 25-20) τη Θέτιδα Βούλας στο δεύτερο ημιτελικό. Βέβαια, το ενθαρρυντικό για τον Ολυμπιακό ήταν η καλή εμφάνιση με τη Λαμία. Διότι η επικράτηση με 3-0 σετ (25-14, 25-18, 25-20) ήρθε μέσα σε 70 λεπτά. Φιλική νίκη κόντρα στη Λαμία.

Φιλική νίκη στον ημιτελικό

Ειδικότερα, η ομάδα του Θρύλου είχε κορυφαία και πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα με 20 πόντους. Επίσης πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Βλαχάκη με 11 πόντους, αντίστοιχα. Επιπλέον, ο Ολυμπιακός σε ένα ακόμη ματς αγωνίστηκε χωρίς τις Μλεΐνκοβα, Νίζετιχ και Φαριόλ, ενώ στον πάγκο ήταν ο Σπύρος Σαραντίτης. Αλλά αυτό δεν αποτέλεσε… θέμα. Διότι οι «ερυθρόλευκες» άρχισαν δυνατά το ματς , αφού προηγήθηκαν με 11-0! Έτσι πήραν εύκολα (25-14) το πρώτο σετ. Επιπλέον κατέκτησαν τα επόμενα σετ με 25-18 και 25-20, παρουσιάζοντας πολύ καλά στοιχεία κόντρα στην τοπική ομάδα. Για την ακρίβεια είχαν 8 άσσους, 48% υποδοχή και 47% στην επίθεση.

Τα σετ 0-3 σε 1.10: 14-25, 18-25, 20-25.

• 1ο σετ: 0-8, 7-16, 8-21, 14-25
  • 2ο σετ: 8-4, 11-16, 15-21, 18-25
  • 3ο σετ: 8-6, 16-13, 18-21, 20-25