ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Φάντασμα του εαυτού του και ήττα

Ο Κακός Ολυμπιακός ξαναεμφανίστηκε στο Καραϊσκάκη και γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 1-2

Πώς ξεκίνησε : Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα σε παράταξη 4-2-3-1 . Τερματοφύλακας ο Βατσλίκ και τετράδα στην άμυνα οι Λαλά , Σωκράτης, Αβραάμ , Ρεαμπτσιουκ. Εμβιλά και Μαντί στη μεσαία γραμμή και 10αρι ο Αγκιμπού.Λοπες -Γκαρι στα άκρα και μπροστά ο Ελ Αραμπί.

Το ματς

Τον αιφνιδίασε αντί να αιφνιδιάσει

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σκοπό το γρήγορο γκολ τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός πρόσεχε πολύ την άμυνα του και έψαχνε τις γρήγορες αντεπιθέσεις. Στο 8 ο λεπτό ο Ολυμπιακός ήταν αυτός πάντως που πήγε να σκοράρει όταν από λάθος της άμυνας του Τριφυλλιού ο Αγκιμπού πήρε τη μπάλα,ελιχθηκε αλλά το σουτ πέρασε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπρινιολι.

Ένα λεπτό μετά όμως,κόντρα στη ροή του αγώνα ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Ο Κουρμπελης έκανε κεφαλιά πάσα για τον  Παλασιος που ελιχθηκε στον άξονα και αφού απέφυγε τον Αβραάμ,πριν έρθει ο Ρεάμπτσιουκ έκανε ένα όμορφο σουτ για το 0-1.

Ο Ολυμπιακός είχε κάκιστες επιστροφές  με τον Παναθηναϊκό να χτυπάει στις αντεπιθέσεις με τον Παλασιος που σε αρκετές περιπτώσεις είχε διαβάσει την αδυναμία στο αριστερό άκρο και στο 15 απείλησε εκ νέου με σουτ που έδιωξε ο Βατσλίκ. Με τον Παναθηναϊκό να κάνει αναγκαστικά αλλαγή με τον Καρλίτος αντί του τραυματία Ιωαννίδη.

Μονότονος και άνευρος

Γενικά ο Παλασιος ήταν άλυτο πρόβλημα στην άμυνα( Αβρααμ και Σωκράτης είχαν κάρτες),ο Ολυμπιακός προσπαθούσε μονόπατα με τον Λόπες από δεξιά ,με τον Μαντί να παίρνει μπάλες αλλά να είναι μονότονος και τον Γκάρι  να είμαι ωσεί παρών μέχρι το  32 όταν έκανε εξαιρετική κίνηση από τα αριστερά,συνέκλινε και σουταρε αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από  το δοκάρι.

Στο 35 ο Σωκράτης έπιασε κεφάλια , ύστερα από κόρνερ και ο Μπρινιολι μπλόκαρε δύσκολα ενώ στο 37, ο Λόπες εκτέλεσε φάουλ,λίγο άουτ.

Η καλύτερη φάση έγινε για τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν ο Γκάρι άδειασε τον Κωτσιρα και σουταρε χαμηλά αλλά ο Μπρινιολι έδιωξε σε κόρνερ.

Αλλαγές και πίεση
Ο Μαρτίνς άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2  με τον Τικίνιο αντί του αρνητικού Αγκιμπού και του Σισέ αντί του Αβραάμ.Απο την άλλη ο  Γιοβάνοβιτς έβαλε  τον Ρόύμπεν για τον Αλεξανδρόπουλο που νωρίτερα έπρεπε να πάρει δεύτερη κίτρινη όταν  έριξε κάτω αντίπαλο του με κίνηση wwe.
Αιφνιδιασμός νο 2
Και ενώ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά ήρθε το 0-2 από τον Σένκεφελντ  που έκανε επιβλητική κεφάλια ύστερα από κόρνερ του Αιτόρ.
Ο Μαρτίνς έβαλε και τον Βαλμπουενα αλλά το ματς δεν πήγαινε καλα
Και τελικά κόντρα στην … ατμόσφαιρα  από κόρνερ του Βαλμπουενα ο Ελ Αραμπί  έπιασε κεφαλια και με το στήθος ο Τικίνιο μείωσε και το ματς ξαναπήρε φωτιά.
Ο Μαρτίνς έβαλε Κανέ- Μασούρα για τους Εμβιλά και Λόπες και τα έπαιξε όλα για όλα αλλά ο Ολυμπιακός είχε κατοχή και καθόλου ουσία.
Στο 89 ο Σωκράτης έκανε εξαιρετική κίνηση με ατομική ενέργεια και σούταρε αλλά ο Μπρινιολι μπλόκαρε