Εύκολο πέρασμα από τα Ιλίσια

Την νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα συνέχισε ανενόχλητος ο Ολυμπιακός που  επικράτησε άνετα με 3-0 σετ (10-25, 14-25, 17-25) του Ηλυσιακού στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιλισίων «Αντ. Φώτσης» και πανηγύρισε την 5η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε το πρώτο σετ με 25-10 μέσα σε 18 λεπτά. Οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα το οποίο αύξαναν διαρκώς στη διάρκεια του σετ στο οποίο πρώτη σκόρερ ήταν η Σάσκια Χίπε με 7 πόντους και 7/7 επιθέσεις. Παράλληλα ο Ολυμπιακός είχε και 4 άσσους με τη Ζακχαίου να παίρνει τους τρείς εξ’ αυτών και την Χριστοδούλου τον ένα. H 13χρονή προερχόμενη από την ομάδα κορασίδων της «ερυθρόλευκης» Ακαδημίας, Θεοδώρα Φουμάκη, πραγματοποίησε το ντεμπούτο τους με τη φανέλα του Ολυμπιακού περνώντας στον αγωνιστικό χώρο στο 8-22. Το πρώτο σετ κατέληξε στον Θρύλο με 10-25 ύστερα από άστοχο σερβίς από πλευράς Ηλυσιακού.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του 2ου σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να κυριαρχούν απόλυτα και να φτάνουν εύκολα στο 25-14 κάνοντας το 2-0 μέσα σε 38’ λεπτά! Μεγάλες διαφορές και καλή λειτουργία σε όλους τους τομείς ήταν το χαρακτηριστικό και του 2ου σετ στο διάστημα του οποίου η Τζίνα Λαμπρούση έφτασε στους 7 πόντους έχοντας 6/6 επιθέσεις και η Σάσκια Χίπε τις 10/11 πηγαίνοντας στους 10 πόντους.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο 3ο σετ, το οποίο ήταν πιο κλειστό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Από το 10-9 με το οποίο βρέθηκε να χάνει ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο  προηγήθηκε με 10-13. Στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το προβάδισμα φτάνοντας στο 13-18 με άσσο της Αλεξίας Καλανταρίδου, με τη Σία Τοτσίδου να πετυχαίνει το 13-19. Η Τοτσίδου έγραψε και το 14-23, η Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 16-24 και η Τοτσίδου πέτυχε το 17-25 με το οποίο ο Θρύλος έφυγε με τη νίκη από το κλειστό του Ηλυσιακού.

Τα σετ: 0-3, 10-25 (18’), 14-25 (20’), 17-25 (22’)