Εύκολη πρόκριση επί του Πρωτέα

Κάνοντας επίδειξη δύναμης ο Ολυμπιακός επικράτησε με 64-46 του Πρωτέα Βούλας στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε πανηγυρική πρόκριση για το Final 4 του θεσμού.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στο παρκέ τις Τόμας, Νικολοπούλου, Σταμάτη, Μάζιτς και Τζόνσον με την ομάδα της Βούλας να προηγείται στην αρχή με 4 πόντους (2-6). Η Τόμας μείωσε σε 4-6 και στη συνέχεια ισοφάρισε με έμμεσο τρίποντο για το 8-8. Το προβάδισμα στον Ολυμπιακό έδωσε η Τζόνσον με δίποντο, ενώ πέτυχε τέσσερις ακόμα πόντους για το 14-8 με 1:11 για το δεκάλεπτο.
Oι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ στη συνέχεια με την περίοδο να λήγει υπέρ του Θρύλου.
Επιστρέφοντας στο ματς, ο Πρωτέας πλησίασε στους δύο πόντους (14-12), όμως το δίποντο της Σωτηρίου και το τρίποντο της Παυλοπούλου έφεραν το 19-13 για τον Θρύλο.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιτίθεται, έσφιξε την άμυνα του και με δίποντο της Σωτηρίου προηγήθηκε με 22-13. Η διαφορά πέρασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους με ντράιβ της Σπυριδοπούλου (26-15) και η Σταμάτη με δίποντο έγραψε το 29-15 στο «Παναγιώτης Σαλπέας».
Η αρχηγός του Θρύλου πέτυχε και το 31-17 και η Λίτση με δίποντο στο ποστ έκανε το +15 (34-19) για τον Ολυμπιακό.
Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-21 όντας 20 λεπτά πριν το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε μπροστά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο και με πόντους από την Τόμας και βολές της Τζόνσον πέρασε με 45-30. Ο Πρωτέας μείωσε σε 45-35, για να σκοράρει η Σταμολάμπρου για το +12 (47-35) του Θρύλου. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-35 με την ομάδα του Πειραιά να μπαίνει στην τελευταία περίοδο για να «σφραγίσει» την πρόκριση στην ημιτελική φάση του θεσμού.
Η ομάδα της Βούλας πλησίασε και πάλι στους 10 (49-39), όμως η Σταμολάμπρου πραγματοποίησε το 51-39.
Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει στο σκορ μέχρι να σκοράρει για τρεις η Σταμάτη για το 55-41 με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Μια βολή της Τζόνσον και ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου έκαναν το 59-41, με την γκαρντ του Θρύλου να πετυχαίνει και το 61-44. Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας με το τελικό 64-46 επί του Πρωτέα Βούλας, κλείνοντας με ιδανικό τρόπο το 2018.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 37-21, 49-35, 64-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 7, Μάζιτς 2, Σταμάτη 13 (3/7 τρ.), Σπυριδοπούλου 5 (10 ριμπ.), Παυλοπούλου 3, Νικολοπούλου 1, Σωτηρίου 5, Λίτση 2, Τζόνσον 12 (4/5 δίπ.), Κόσμα 2 (6 ριμπ.), Σταμολάμπρου 12 (2/4 τρ.)

Πρωτέας Βούλας (Κονιδάρης): Χατζηβασιλείο, Μπουντούρη, Θεοδώρου, Κολλάτου 8 (1), Σακελλαρίου 2, Χατζηγιακουμή 12 (2), Ντάνου 5 (1), Καλογερία 1, Αναστασοπούλου, Πέρκινς 8, Ντέλβα 10