ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εύκολα και με το δεξί ο Θρύλος

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Volleyleague η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού η οποία επικράτησε με 3-0 σετ (18-25, 14-25, 16-25) του Παμβοχαϊκού στο Κλειστό Γυμναστήριο Βόχας στο Βραχάτι. Οι Πειραιώτες έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση. Στην αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή μέχρι το φινάλε και έπαιξαν πολύ ωραίο βόλεϊ σε αρκετά σημεία.

Προβάδισμα με απόλυτο έλεγχο!

Στην έναρξη του 1ου σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 όμως με δυο σερί πόντους του Γερούν Ράουβερντικ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αρχικά και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 4-3, μετά από λάθος του Παμβοχαϊκού. Με μπλοκ του Αλεξίεφ ο Θρύλος διεύρυνε τη διαφορά στο +3 (6-3) και πήγε προηγούμενος με τέσσερις πόντους στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από λάθος του Παλέντζα. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες διατήρησαν το +4 (7-11) για να ακολουθήσει ένα σερί των γηπεδούχων οι οποίοι πλησίασαν στον πόντο (10-11). Ο Μίκο Οϊβάνεν ωστόσο ανέλαβε δράση και με διαδοχικές επίθέσεις διαμόρφωσε το 10-13 για να φτάσει ο Θρύλος μπροστά με 11-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη νέα μείωση του σκορ για λογαριασμό του Παμβοχαϊκού, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και πάλι τις λύσεις και με δυο διαδοχικά μπλοκ του Πετρέα έφτασαν στο 17-23. Ακολούθησε νέο μπλοκ του Ράουβερντικ για το 17-24 ενώ ο Ολλανδός ακραίος σημείωσε το 18-25 με το οποίο ο Θρύλος προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Τελείωσε…νωρίς το 2ο σετ!

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν οι Πειραιώτες στο 2ο σετ «τρέχοντας» ένα γρήγορο 4-0 σετ μετά από μπλοκ του Μπέμε, εξαιτίας του οποίου ο τεχνικός του Παμβοχαϊκού ζήτησε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε μέχρι το 7-0 για να πάει μπροστά με 8-1 ο Ολυμπιακός στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η κυριαρχία της ομάδας του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, συνεχίστηκε και μετά από εκπληκτική πάσα του Ντρζίζγκα ο Πετρέας σημείωσε το 13-5 ολοκληρώνοντας μια εντυπωσιακή συνεργασία για λογαριασμό του Θρύλου. Ο Παμβοχαϊκός κάλυψε ένα μέρος από το χαμένο έδαφος μειώνοντας σε 10-14 όμως ο Μπέμε με πρώτο χρόνο σημείωσε το 10-15. Το νέο 7-0 σερί του Ολυμπιακού διαμόρφωσε το 10-17 για τους «ερυθρόλευκους» που διατηρούσαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Κάπως έτσι ήρθε με ευκολία το 14-25 μετά από επίθεση του Ράουβερντικ.

Εύκολα στην τελική επικράτηση

Με τον ίδιο τρόπο που άρχισε το δεύτερο σετ, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο τρίτο ξεφεύγοντας με 3-0 αλλά στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 4-4. Ο Μάρκους Μπέμε ωστόσο με δυνατή επίθεση έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Θρύλο και ο Αλεξίεφ «έγραψε» το 4-6 και το 5-8 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα και πρότι μείωσαν οι γηπεδούχοι (12-15) έφτασαν εύκολα στο 25-16 και την τελική επικράτηση.

Tα σετ: 0-3 σετ (1.13), 18-25 (26′), 14-25 (23′), 16-25 (24′)

1ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 1-8, 10-16, 12-21, 14-25

3ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 16-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν, Πετρέας, Μπέμε, Ντρζίζγκα, Αλεξίεφ, Ραούβερντικ, Στεφάνου –λ/

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Περίνι, Κωτσάκης, Παλέντζας, Γκλαντστοούν, Βουλκίδης, Δαλακούρας, Γκαράς –λ/

πηγή: osfp.gr