ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Εξάρα» οι Έφηβοι

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Κ-17 του Ολυμπιακού την αναμέτρηση με τον ΟΦΗ πανηγυρίζοντας την έτη τους διαδοχική νίκη

Την εκπληκτική και απόλυτη κούρσα της στο φετινό πρωτάθλημα συνέχισε η Κ-17 του Ολυμπιακού συντρίβοντας με 6-0 τον ΟΦΗ στις εγκαταστάσεις του Ρέντη και έτσι πανηγύρισαν την έκτη τους διαδοχική νίκη

Μάλιστα οι πιτσιρικάδες του Δημήτρη Μαυρογενίδη έφτασαν τον συνολικό συντελεστή τερμάτων στην εκπληκτική επίδοση του 29-1 δείχνοντας με τον πλέον εμφατικό τρόπο ότι απέχουν… μίλια από του εγχώριους ανταγωνιστές τους, αφήνοντας τη σκόνη τους!

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν στην αναμέτρηση οι «ερυθρόλευκοι» κι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 11’, όταν μετά από ασίστ του Σούφκα, ο Δαρβίρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά ο Δαρβίρας μοίρασε στον Λιατσικούρα για το 2-0.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στο 25 αύξησαν τον δείκτη το σκορ στα επίπεδα του 3-0, ενώ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι Πειραιώτες πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα με τον Δρίκο στο 31′ και τον Δαρβίρα στο 33′, ο οποίος πέτυχε χατ – τρικ και ήταν και ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Λίγδας στο 67’.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ17 (Δ. Μαυρογενίδης): Μάκρης (46′ Γεωργακόπουλος), Σκουρόπουλος, Παυλάκης, Σουλανιάκου (60′ Ζουριδάκης), Παναγάκος, Μανιός, Λίγδας, Λιατσικούρας (35′ Κτένας), Σούφκα (60′ Καρκατσάλης), Δαρβίρας (35′ Πλης), Δρίκος.