Έβγαλε την αποψινή υποχρέωση στη Νίκαια

Μια ακόμα νίκη πέτυχε στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Ιωνικό, όταν προηγήθηκαν 50-34. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα χαλάρωσε λίγο, οι Νικαιώτες σκόραραν 44 πόντους, αλλά ο Θρύλος πήρε τη νίκη με 86-78. Έβγαλε την αποψινή υποχρέωση στη Νίκαια.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει άλλα δύο ματς στην κανονική περίοδο. Με τον Απόλλωνα την Τετάρτη στην Πάτρα και με τον Κολοσσό το Σάββατο στο ΣΕΦ. Χρειάζεται μια νίκη στα δύο ματς που απομένουν για να κατακτήσει και μαθηματικά την πρώτη θέση στην πρώτη φάση της φετινής Basket League.

Σε χαλαρό τέμπο

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά το ματς με τον Πρίντεζη να αποτελεί τον ιδανικό «αντικαταστάτη» του Βεζένκοφ που έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε 6 από τους πρώτους 9 πόντους του Ολυμπιακού (9-3 στο 5′). Ο Ιωνικός βρήκε πόντους με Αρσενόπουλο και Μαυροκεφαλίδη (9-14) στο 7′. Ο «Πριντ» με δύο ακόμα βολές έκανε το 9-16 και ο Φαλ για πρώτη φορά δημιούργησε νταμπλ σκορ στο ματς (9-18). Ο Ντόρσεϊ έφερε διψήφιο προβάδισμα (20-9), για να σκοράρει ο Φαλ για το 22-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ελεύθερο μπάσκετ

Ο Μπαρτζώκας έκανε αλλαγές στην πεντάδα. Με τον Σλούκα να έχει όρεξη για δημιουργία. Έκλεισε το πρώτο μέρος με 9 ασίστ. Με το δίποντο του Λιβιό και το τρίποντο του Παπανικολάου η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 16 (11-27) για το Θρύλο (11′). Αυτή η διαφορά παρέμεινε μέχρι το 13′ όταν ο Λιβιό σημείωσε το 16-32. Το +16 το διατήρησε ο Ολυμπιακός με τους πέντε διαδοχικούς πόντους του Λαρεντζάκη (21-37, 14′). Ο Αρσενόπουλος μείωσε σε 32-40 και ο Τούμπα σε 34-45. Εκεί, όμως, ο Λιβιό ξανά και ο ΜακΚίσικ με τρίποντο διαμόρφωσαν το 34-50 του ημιχρόνου.

Χαλάρωσαν λίγο

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε υπομονή στην επίθεση. Αν και ξεκίνησε καλά, με τον Παπανικολάου και τον Ντόρσεϊ που απάντησαν στα καλάθια του Ιωνικού για το 39-55 στο 24′. Η ομάδα του Μπαρτζώκα για τρία λεπτά πέτυχε μόλις ένα δίποντο, οι Νικαιώτες έκαναν σερί 8-2 και μείωσαν σε 48-57 στο 27′. Στο 28′ σκόραραν Πρίντεζης και Παπανικολάου για το 50-62, ο Χάμιλτον κατέβασε ξανά τη διαφορά κάτω από τους 10 (53-62), για να κλείσει η περίοδος με τις δύο βολές του Γουόκαπ (53-64).

Έκανε το χρέος του

Οι παίκτες του Τσίκλιρα έπαιξαν ελεύθερα και δεν είχαν να χάσουν κάτι. Με σερί 7-0 ως το 32′ κατάφεραν να πλησιάσουν στους 4 (60-64). Ένα κάρφωμα και ένα μεγάλο τρίποντο του Έισι έδωσαν στον Ολυμπιακό ηρεμία (62-69, 34′). Ο Μαυροκεφαλίδης συνέχισε να σκοράρει, αλλά ο ΜακΚίσικ δήλωσε «παρών». Με γκολ-φάουλ αρχικά και αργότερα ένα ακόμα δίποντο, διαμόρφωσε το 64-74. Ξανά +10 για τον Θρύλο. Ο Ιωνικός έκανε νέο σερί 9-2 με δύο τρίποντα του Τζόλου (73-76, 37′). Το ματς φάνηκε να τελειώνει με το καλάθι του Γουόκαπ (75-82), 1:19 για το τέλος. Ο Μαυροκεφαλίδης απάντησε με έμμεσο τρίποντο (78-82), αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Λαρεντζάκης με 4/4 βολές διαμόρφωσε το τελικό 86-78 για τον Ολυμπιακό. Έβγαλε την αποψινή υποχρέωση στη Νίκαια.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 34-50, 53-64, 78-86.

Εάν πατήστε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.