Τούρμπο-Μπρούμα και Αντε γεια

Μία απόλυτα επαγγελματική νίκη έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε πιο εύκολα απο ότι μαρτυρά το τελικό 0-1 τον  Ατρόμητο στο Περιστέρι . Με Τούρμπο …Μπρόυμα να σκοράρει και να δείχνει σε τρομερή κατάσταση με άξιους συμπαραστάτες τους  Ρέαμπτσιουκ,Μπουχαλάκη,Εμβιλά.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με τον Σα κάτω από τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα τους Ανδρούτσο-Μπα-Σεμέδο και Ρεάμπτσιουκ. Στη μεσαία γραμμή  Εμβιλά-Καμαρά-Μπουχαλάκης με Μπρούμα -Βαλμπουενά στα άκρα και φορ τον Ελ Αραμπί.

Το ματς: Η αναμέτρηση είχε γρήγορο ρυθμό και ένταση στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός ,με τα τρία αμυντικά χαφ, ήταν πολύ καλύτερα οργανωμένος αμυντικά ,δεν έδωσε πολλά δικαιώματα στον Ατρόμητο που προσπαθούσε να βγεί σε αντεπιθέσεις και να δημιουργήσει προβλήματα στους Πειραιώτες.

Στο 7ο λεπτό ήταν η πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό με τον Ρέαμπτσιουκ να βγάζει σέντρα και τον Ελ Αραμπί να κάνει την τελική με κεφαλιά ,όμως ο Μανδάς αντέδρασε εξαιρετικά.

Τούρμπο Μπρούμα

Από τους κορυφαίους των Πειραιωτών ήταν ο Μπρούμα που και ενέργειες έκανε από τα άκρα και βοήθαγε ανασταλτικά  δείχνοντας ανεβασμένος.

Τελικά ο Πορτογάλος έδειξε πως αν βρει χώρο, έστω και λίγο, μπορεί να κάνει τη ζημιά.  Ο Μπουχαλάκης, με μπαλιά 35 μέτρων έβγαλε στον κενό χώρο, ο Μπρούμα βρήκε τον χώρο και πρόλαβε Μανδά και Στρούγγη για το 0-1 και κάπως έτσι τελείωσε το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε με παρτίδα σκάκι στο πρώτο δεκάλεπτο του. Μάχες στο κέντρο του γηπέδου χωρίς ουσία και την ηρεμία την έσπασε ο  Ολυμπιακός και πιο συγκεκριμένα ο Καμαρά. Που υποδέχτηκε τη μπάλα σε ρόλο φορ  και αφού, παρά την πίεση, στάθηκε όρθιος σε επίδειξη εγωισμού αντί να δώσει τη μπάλα στον Μπρούμα που ήταν έτοιμος για το γκολ τελείωσε τη φάση ,αλλά ο Μανδάς έδειξε ετοιμότητα.

Εψαχνε το δεύτερο γκολ

O Oλυμπιακός ήταν πολύ  καλύτερος απέναντι σε ένα Ατρόμητο που ακόμα και όταν ο Κάναντι ρίσκαρε με Μουνίθ-Μανούσο και Δαβιώτη δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός για την εστία του Σα .Αντίθετα, ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλές ευκαιρίες για το 0-2. Στο 68, ο Ρέαμπτσιουκ έβγαλε σέντρα και ο Μπρούμα ,σε ρόλο φορ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 70 , ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ απο αριστερά , ο Μπουχαλάκης έπιασε κεφαλιά προς το τέρμα αλλά ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε. Πέντε λεπτά αργότερα, το φιλόδοξο σουτ του Φορτούνη βρήκε τον Μανδά σε ετοιμότητα, ενώ στο 82, ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει άουτ.

MVP: O  Mπρούμα ήταν για ακόμα ένα  ματς πολύ καλός και ουσιαστικός. Δίκαια κερδίζει τον τίτλο του κορυφαίου

O αδύναμος κρίκος: Ο Μπα έκανε λάθη και γενικά βγάζει εκνευρισμό.

Η στιγμή: Το γκολ του Μπρούμα στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ρέφερι: Ο Τσαγκαράκης, σωστά, δεν δίνει το πέναλτι στο τράβηγμα του Γούτα στον Μπουχαλάκη, ενώ στη φάση του γκολ, ο Μπρούμα ακουμπάει μεν τον παίκτη του Ατρόμητου αλλά δεν τον σπρώχνερι

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Νάτσος(72 Δαβγιώτης), Κιβρακίδης, Σάλομον(62 Ούμπιδες), Γκάλο, Χαρίσης, Ραμπέλο(62 Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος(62 Μανούσος), Μάτιτς(78 Αγκάγιεφ)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα – Ανδρούτσος, Μπα(64 Σισέ), Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης – Μπρούμα(79 Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά(64 Φορτούνης), Ελ Αραμπί(90 Πέπε)