Εβγαλε αντίδραση

Η επιστροφή στις εγχώριες υποχρεώσεις της Basket League  έφερε τη νίκη με 96-77 απέναντι στον ΠΑΟΚ  πραγματοποιώντας μεστή όσο και εντυπωσιακή εμφάνιση στην επίθεση.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 22-7.έχοντας Ρόμπερτς , Παπανικολάουθ και Σπανούλη on fire  αλλά η κακή αμυντική λειτουργία και τα δύο φάουλ του Μάκ Λιν έφεραν αντίδραση από τον ΠΑΟΚ που μείωσε σε 22-20.

Με Στρέλνιεκς αρχηγό στην επίθεση και εν συνεχεία Παπανικολάου, ευστοχία στα τρίποντα και σκληρή άμυνα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 40-27 και κάπως έται φτάσαμε στο 53-37 του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς και με ένα σερί 10-0, μείωσε στο 53-47, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση με Κάιλ Ουίλτζερ  (τρίποντο και βολή)  συν καλάθι και και φάουλ του Μακ Λίν και τεχνική ποινή στον Τέλη Ζουρνατζίδη στον πάγκο του ΠΑΟΚ  ,φτάσαμε στο 61-47 και απο εκεί και πέρα στο 73-52.

Παρότι η υπόθεση νίκη έμοιαζε να έχει κριθεί, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν χαλάρωσαν… Αντίθετα με πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου ανέβασαν κι άλλο την διαφορά (25π.,  91-66 στο 37′). Αξίζει να σημειωθεί πως στα τελευταία τρία λεπτά πάτησε παρκέ και ο 18χρονος γκαρντ, Νίκος Αρσενόπουλος, ενώ ο Μπόγεης που αγωνίζεται ήδη τραυματίας  έφυγε για λίγο από τον αγωνιστικό χώρο κουτσίνοντας αλλά εν συνεχεία και στο β ημίχρονο εάπιξε κανονικά..

Δεκάλεπτα: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6, Σπανούλης 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 7 λάθη), Παπανικολάου 12 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 13 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ουΐλτζερ 10 (1), Μπράουν , Τολιόπουλος 2, Παπαπέτρου 21 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 13 (3), Μάντζαρης 7 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 4 .

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου):  Πέτεγουεϊ, Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 7 (1), Γκος 13 , Χρυσικόπουλος 1, Κρουμπάλι 13 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 6 (1), Τσόχλας 9 (1), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 4, Τζόουνς 9.