ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έσπασε το «μπλόκο» και νίκησε

Η νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι έχει «πειράξει» πολλούς. Είναι δεδομένο πώς από εδώ και πέρα θα έχει πολλά «μπλόκα». Το πρώτο πήγε να «στηθεί» απόψε στην Ηλιούπολη. Αλλά ο πρωταθλητής έδειξε χαρακτήρα. Νίκησε 31-28 τον Δούκα παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε και συνεχίσει να είναι πρωτοπόρος στη Handball Premier. Βέμπερ με 8 και Μοντόρο με 6 γκολ ξεχώρισαν. Έσπασε το «μπλόκο» και νίκησε.

Έβαλε 14 γκολ σε 20 λεπτά!

Λίγες ημέρες μετά το ντέρμπι με την ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός χρειάστηκε σχεδόν ένα δεκάλεπτο για να μπει στο ματς. Διότι στα πρώτα 10 λεπτά είχε σκοράρει μόλις ένα γκολ, με τον Βέμπερ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, λοιπόν, με 1-3 η ομάδα του Νίκου Γραμματικού πήρε μπρος επιθετικά μετά το 10′. Με τρία γκολ από τον Παπαβασίλη ισοφάρισε 5-5 στο 14′, ενώ ο Οστρούτσκο έφερε τους πρωταθλητές μπροστά με 6-5. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν άλλο το προβάδισμα στο σκορ. Στο 22′ με το γκολ του Βέμπερ στην αντεπίθεση, η διαφορά πήγε στα τρία γκολ (10-7). Επιπλέον με σερί 4-0, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 14-8 μετά το γκολ του Δομπρή στο 27′. Ο Γκρατζάν πέτυχε το 15-10 στο 29′, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Δεν… τελείωσε τον Δούκα

Αν και η ομάδα του Χαλκίδη μείωσε σε 15-12, ακολούθησε ένα σερί 3-0 για τον Ολυμπιακό. Με Μοντόρο, Πασιά και Βέμπερ. Έτσι, ο Θρύλος προηγήθηκε 18-12 στο 36′. Ο Αυστριακός εξτρέμ έδινε λύσεις στο σκοράρισμα και κρατούσε τον Ολυμπιακό σε ένα ασφαλές προβάδισμα (19-14 και 20-16). Ωστόσο εκτός από την καλή ομάδα του Δούκα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν να αντιμετωπίσουν και δύο «τραγικούς» διαιτητές. Οι οποίοι άφησαν το σκληρό παιχνίδι από την πλευρά των Εκπαιδευτηρίων. Άργησαν να αποβάλλουν τον Γκάτσεβιτς στη φάση με το σκληρό φάουλ στον Μοντόρο, όταν πέτυχε το 24-20 (44′).

Έτσι έσπασε το «μπλόκο»

Λίγο αργότερα πήγαν να δώσουν δίλεπτη στον Λιόλιο γιατί τους φάνηκε πώς είχε χτυπήσει στο κεφάλι, σε σουτ, τον τερματοφύλακα Μποροντάι του Δούκα. Μόνο που η μπάλα είχε βρει στο χέρι του. Πάλι καλά που υπήρχε και το Video Check! Μετά το 27-22 με το γκολ του Παπαβασίλη με «λόμπα» (51′) οι πρωταθλητές «κόλλησαν». Ο Δούκας δεν είχε να χάσει κάτι. Έτσι, με σερί 6-1 ισοφάρισε 28-28 με πέναλτι (58:03). Ωστόσο ο Πασσιάς δεν υπέπεσε σε παράβαση. Αλλά πήρε και δίλεπτη! Όμως το «μπλόκο» έσπασαν στο τέλος οι Κανδύλας, Γκρατζάν και ο Μοντόρο που σκόραρε σε «νεκρό» χρόνο για το 31-28, με τον Ολυμπιακό να παίζει με παίκτη λιγότερο. Έσπασε το «μπλόκο» και νίκησε.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 6-5, 8-7, 12-8, 15-10 (ημχ.), 17-12, 21-17, 24-20, 26-22, 28-26, 31-28.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Ρούσος, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 3, Μπάγιος, Δομπρης 3, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Μοντόρο 6, Λιολιος 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς, Παγιάτης 4, Μπατής 2, Παναγιώτου 5, Νικολινταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 2, Ντούνης, Γιαντσα 4,  Χαριτωνίδης, Κολεζάκης, Κοβάνης 3, Γκάσεβιτς, Κολλυρης, Στεφανίτσης 5.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης – Βήττας. Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/3 – 2/2