ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ερυθρόλευκος «τυφώνας» στο… ντέρμπι

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ματς του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟ για την 7 αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών. Διότι οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ του ΣΕΦ και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με 89-74. Ερυθρόλευκος «τυφώνας» στο… ντέρμπι.

Με την Μέγκαν Γκούσταφσον να είναι ασταμάτητη με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κόψιμο. Καθοριστικές ήταν η Σουκ (15π., 5ρ., 3ασ.), αλλά και οι γκαρντ Σταμολάμπρου (14π.), Νικολοπούλου (10π., 6ασ.) και Αγιούσο (10π., 7ασ.). Από τις «πράσινες» ξεχώρισε η Πότερ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Αρχή με το… αριστερό

Νευρική εκκίνηση στο ματς για τις «ερυθρόλευκες» που χρειάστηκαν 182 δευτερόλεπτα για να σκοράρουν για πρώτη. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε 4-0 με τη Σωτηρίου, αλλά με 4 πόντους της Αγιούσο, τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν 6-4 (4′). Καθώς η Γκούσταφσον δεν είχε μπει στο παιχνίδι, οι «πράσινες» έκαναν σερί 13-0 και προηγήθηκαν 17-6 με την Πότερ (7′). Ωστόσο, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε μέσα από την άμυνα. Με επί μέρους 8-0 και με την Γκούσταφσον να σκοράρει μετά από σχεδόν 9 λεπτά στο ματς, πλησίασε σε απόσταση 3 πόντων (14-17, 10′). Το δεκάλεπτο έληξε 16-19, με τον Παναθηναϊκό να έχει 7 ασίστ και 3 κλεψίματα και τον Ολυμπιακό 4 λάθη.

Με αφετηρία την άμυνα

Οι άμυνες και τα λάθη είχε τον πρώτο… λόγο στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου. Με τον Ολυμπιακό να κάνει σερί 7-2 και 5 διαδοχικούς πόντους της Γκούσταφσον και να προηγείται 23-21, με το τρίποντο της Αμερικανίδας σέντερ (13′). Ωστόσο, πάλι ένα «νεκρό» διάστημα και μια τεχνική ποινή για φλόπινγκ στην Νικολοπούλου, «χάλασαν» το μυαλό των κοριτσιών του Ολυμπιακού. Με την Πότερ να αποτελεί την βασική επιθετική επιλογή (13π.) για το 25-29 (16′). Ωστόσο με σερί 4-0 σε ένα λεπτό, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν με την Σουκ (29-29, 17′). Η Αλεξανδρή με πέντε διαδοχικούς πόντους 32-36 (19′), πριν «απαντήσει» η Σταμάτη με τρίποντο (35-36). Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 38-38.

Ερυθρόλευκος «τυφώνας»

Με αφετηρία την άμυνα ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκες» και το τρίτο δεκάλεπτο. Tο έμμεσο τρίποντο της Αγιούσο και επί μέρους 8-2 σε 87 δευτερόλεπτα, έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο 46-40. Με τρίποντο της Σταμολάμπρου η διαφορά ανέβηκε στους 7, στο 49-42 (23′). Η διεθνής γκαρντ είχε «ζεσταθεί» και με νέο τρίποντο πέτυχε το 52-44 (24′). Η Πότερ συνέχισε να σκοράρει για τις «πράσινες» (52-47, 26′ και 54-49 στο 27′) . Η Γκούσταφσον κυριαρχούσε σε άμυνα και επίθεση. Με 7 διαδοχικούς πόντους έστειλε τη διαφορά στους 12 (61-49, 28′), ενώ το λέι απ της Σύρρα στο +16 (65-49, 43”). Εκεί χάθηκε λίγο η συγκέντρωση και οι «πράσινες» με επί μέρους 5-0 με βολές των Πόρτερ και Κάρτερ, μείωσαν σε 65-54.

«Τελείωσε» το… ντέρμπι

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με καλό επιθετικό ρυθμό για τις δύο ομάδες. Με δύο τρίποντα για τις «πράσινες», τρίποντο και έμμεσο τρίποντο για τις «ερυθρόλευκες» με τη Σουκ για το 71-60 (32′). Η Ριντ μείωσε σε 71-64, αλλά με τρίποντο της Αγιούσο η διαφορά επανήλθε στους 10 (74-64). Με τρίποντο της Σπυριδοπούλου και δίποντο της Σταμολάμπρου, ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τη νίκη καθώς προηγήθηκε με +15 (81-66, 36′). Σουκ και Γκούσταφσον ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +17 (87-70). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Καπογιάννη, ως το φινάλε, ήταν να μειώσει σε 89-74. Ερυθρόλευκος «τυφώνας» στο… ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-38, 65-54, 89-74.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.