ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Ερυθρόλευκο» πάρτι και στα Χανιά

Μία ακόμα νίκη, 91-50, για την ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι κοπέλες του Θρύλου είχαν ένα εύκολο μεσημέρι Σαββάτου στην Κρήτη, για την 16η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Διευρύνοντας κι άλλο το νικηφόρο τους σερί στο φετινό πρωτάθλημα. «Ερυθρόλευκο» πάρτι και στα Χανιά.

Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 18 πόντους (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα), ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Σπυριδοπούλου με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Διψήφιες ακόμα οι Τόλφρι και Βίτολα με 13 και 10 πόντους, αντίστοιχα. Πλέον οι «ερυθρόλευκες» στρέψουν την προσοχή τους, στο επικείμενο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (16/3).

Ελεύθερο μπάσκετ

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν καλά στο ματς. Στα πρώτα 125 δευτερόλεπτα έκαναν σερί 9-0, με 4 πόντους της Σταμπλάμπρου. Το πρώτο καλάθι του ΟΑ Χανίων από την Οικονομόμακη (2-9) ακολούθησε ένα ακόμα «ερυθρόλευκο» σερί, αυτή τη φορά 7-0, για να προηγηθεί ο Θρύλος με 16-2 στο 4ο λεπτό, με το τρίποντο της Σταμάτη. Το γκολ φάουλ της Σπυριδοπούλου έφερε και το μέγιστο προβάδισμα για την ομάδα του Ζίμπαρτς στο πρώτο δεκάλεπτο, με +15 (20-5). Μια μικρή χαλάρωση και επί μέρους 13-4 από τον ΟΑ Χανίων είχε ως αποτέλεσμα να πλησιάσουν οι Κρητικές στους 6 πόντους (18-24), 14:8 για το φινάλε. Με τρία αναπάντητα καλάθια από Πλουφ, Νικολοπούλου και Σταμολάμπρου διαμόρφωσαν το 30-18.

Δυνάμωσαν αμυντικά

Στη δεύτερη περίοδο οι κοπέλες του Θρύλου έπαιξαν καλύτερα στην άμυνα. Πίεσαν περισσότερο πάνω στην μπάλα. Έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 12 κλεψίματα, οδηγώντας τα Χανιά σε 16 λάθη. Η είσοδος της Βίτολα συνοδεύτηκε από έξι σερί δικούς της πόντους (20-36). Η διαφορά έπεσε στους 11 (25-36) στα μισά του δεύτερο δεκαλέπτου. Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν γκάζι. Με την Τόλφρι να ανεβάζει την απόδοσή της, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 14-3 και μπήκε στο 20ό λεπτό με προβάδισμα 22 πόντων (50-28) με τη βολή της Δίελα, για να κλείσει το ημίχρονο με 51-30.

Πάτησαν… γκάζι

Η εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακή για τον Ολυμπιακό. Με σερί 13-3 ως τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ο Θρύλος προηγήθηκε με 30 πόντους διαφορά (64-34). Η Σταμολάμπρου ήταν «ζεστή», σημειώνοντας τους 11 από τους 13 πόντους των «ερυθρολεύκων» στο διάστημα αυτό. Με την… σκυτάλη στη συνέχεια του δεκαλέπτου να πηγαίνει στην Σπυριδοπούλου. Σημείωσε 5 συνεχόμενους πόντους, για να φτάσει ο Θρύλος στο +33 (71-38) στο 28ο λεπτό. Το μόνο που άλλαξε ήταν η διαφορά στο φινάλε της περιόδου, καθώς έπεσε στους 31 (43-74), με την Νικολοπούλου να διαμορφώνει το σκορ με τρίποντο. Πάντως, ο Ολυμπιακός για τέτοιο ματς είχε πολλά λάθη, με 15 ως εκείνο το σημείο.

Διαδικαστικός χαρακτήρας

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως ήταν απολύτως λογικό, οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές. Έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές τους. Ο ρυθμός έπεσε, με αποτέλεσμα στα πρώτα 4 λεπτά της 4ης περιόδου, το επί μέρους σκορ να είναι 6-2 για το Θρύλο, με 4 πόντους της Βαμβακά (45-80). Κάτι που δεν άλλαξε ουσιαστικά και στη συνέχεια, διότι η ομάδα του Ζίμπαρτς χρειάστηκε 6:40 για να σημειώσει 10 πόντους (47-84). Με το δίποντο της Δίελα η διαφορά έφτασε στους 36 (86-50), ενώ η Τόλφρι με τρίποντο την έστειλε στους 39 (89-50), 1:44 για το φινάλε. Με λέι απ της Σύρρα, 48 δευτερόλεπτα για το τέλος, ξεπέρασε και τους 40 η διαφορά (91-50), για να ολοκληρωθεί το ματς έτσι. «Ερυθρόλευκο» πάρτι και στα Χανιά.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 30-51, 43-74, 50-91.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό της αναμέτρησης.