«Ερυθρόλευκη» ορχήστρα με σολίστ τον Ματιέ

Υπερηχητικός Θρύλος! Αυτό που έγινε για 14 λεπτά, από το 52′ ως το 66′ ήταν απολαυστικό. Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με τον Αστέρα Τρίπολης, χωρίς σκορ (0-0). Μπήκε στο ματς ο Βαλμπουενά και το ματς άλλαξε εντυπωσιακά. Με τους πρωταθλητές να διαλύουν σε λιγότερο από ένα τέταρτο την πολύ καλά στημένη, στα πρώτα 45 λεπτά, ομάδα της Αρκαδίας. «Ερυθρόλευκη» ορχήστρα με σολίστ τον Ματιέ.

Ο Ματιέ σαν το παλιό καλό γαλλικό κρασί!

Όσο μεγαλώνει ο Βαλμπουενά τόσο η αξία του γίνεται περισσότερο ανεκτίμητη. Ο Γάλλος ξέρει πολλά καντάρια μπάλα. Αλλά δεν είναι μόνο θέμα ικανοτήτων και ποιότητας. Είναι θέμα όρεξης, διάθεσης, νοοτροπίας. Έχει πάθος που δεν βλέπεις σε νεαρά παιδιά. Γουστάρει αυτό που κάνει. Το σημαντικότερο όλων… Το απολαμβάνει και θέλει πολύ να το κάνει. Αυτό έγινε κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Δικό του κόρνερ, κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, γκολ και 1-0. Στη συνέχεια είδε την κίνηση του Βρουσάι, για να ξεκινήσει έτσι, με γρήγορο παιχνίδι, η φάση του 2-0 με τον Μασούρα.

Στο τρίτο γκολ ξανά άλλαξε παιχνίδι από τα αριστερά στα δεξιά για τον Βρουσάι που έστειλε συστημένη την μπάλα στον Μασούρα (3-0). Για να εκτελέσει το κόρνερ για το κεφάλι του Ελ Αραμπί και την ασίστ στον Μπουχαλάκη (4-0). Όλα αυτά μέσα σε 21 λεπτά, ως το 66′. Κινητικός, μαχητικός, κέρδισε φάουλ, κόρνερ, κουβάλησε καλά την μπάλα, την μοίρασε και σωστά και ωραία. Ό,τι άλλο κι αν πει κανείς για τον Γάλλο «αρτίστα» του ποδοσφαίρου, δεν υπάρχουν λόγια. «Ερυθρόλευκη» ορχήστρα με σολίστ τον Ματιέ

Τέλειωσε η Ευρώπη, τέλειωσαν τα ψέματα

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε την περασμένη εβδομάδα. Με τον αποκλεισμό από την Αταλάντα. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν να ασχοληθούν με το πρωτάθλημα και τη μαθηματικά κατάκτησή του, αλλά και το Κύπελλο. Τώρα που όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι, είναι καλά, η ομάδα του Μαρτίνς να ανεβάσει στροφές. Πάλι δημιούργησαν πολλές τελικές στο τέρμα. Είχε 13 με τον ΟΦΗ και 8 με τον Αστέρα. Δύο καλές ομάδες, μέσα σε 4 ημέρες, 21 τελικές στο τέρμα. Κι αν την περασμένη Κυριακή δεν υπήρχε αποτελεσματικότητα, απόψε αυτό έγινε. Με ωραία μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο. Με συνδυασμούς. Με εξαιρετικές συνεργασίες. Σε ορισμένα σημεία οι παίκτες του Ολυμπιακού άλλαξαν την μπάλα με… κλειστά μάτια. Κι αυτό ήταν το πιο «δυνατό» σημείο της βραδιάς.

Τα κέρδη της βραδιάς

Ο Βρουσάι σε ένα ακόμα ματς, ως δεξί μπακ, έκανε καλή δουλειά. Ειδικά στο επιθετικό παιχνίδι, δεν έχει απλά ενεργό ρόλο. Έχει καταλυτική παρουσία. Ήταν μέσα σε δύο γκολ, το δεύτερο και το τρίτο. Ο Παπασταθόπουλος σκόραρε, ενώ έδωσε πολλές «μάχες» στην άμυνα και πήγαινε πρώτος στην μπάλα. Ο Εμβιλά σταθερός, ο Καρβάλιο βάζει την πινελιά του. Το καλύτερο, όμως, είναι πώς ο Ολυμπιακός πήρε τρία γκολ από τα εξτρέμ του. Δύο ο Μασούρας, ένα ο Γκάρι. Από τα 6 γκολ του Θρύλου στα δύο τελευταία ματς, έχουν τα 4! Κάτι που θα μετρήσει πολύ τώρα που μπαίνει η σεζόν στην τελική ευθεία. Από την άλλη, ο Ελ Αραμπί μπορεί να μην σκόραρε, αλλά ήταν μέσα στις φάσεις, έδωσε μια ασίστ κι άλλη μία που δεν αξιοποίησε ο Εμβιλά.

Υ.Γ Ο Μαρτίνς έφτασε τις 100 νίκες στο πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό, σε 127 ματς. Ποσοστό νικών 78,7%. Τεράστια επίδοση που έχει έρθει μέσα σε μια τετραετία, με πλέι οφ!