ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία στη Βούλα

Το σερί νικών για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στην Α1 μπάσκετ Γυναικών συνεχίστηκε και στη Βούλα. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν πρόβλημα και επικράτησαν 90-59.

Η Γκούσταφσον για ένα ακόμη ματς ήταν η πρώτη σκόρερ για το Θρύλο με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ωστόσο κορυφαία ήταν η Σπυριδοπούλου. Διότι άγγιξε το triple double με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ είχε και 4 κλεψίματα.

«Περίπατος» στη Βούλα

Αν και στα πρώτα δύο λεπτά οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν να είναι εκτός… κλίματος, το προβάδισμα με την Αγιούσο στο 3′ (5-6) έβαλε το ματς στη σωστή ρότα. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έκαναν σερί 7-0 για το 5-11 (6′) με το έμμεσο τρίποντο της Νικολοπούλου. Το προβάδισμα για τον Θρύλο ανέβηκε στο +8 (7-15) με τις βολές της Σύρρα (7′), ενώ με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου στο +9 (9-18). Με ένα ακόμη έμμεσο τρίποντο από τη Σύρρα (9′) η διαφορά έγινε διψήφια (10-21), με την περίοδο να λήγει 12-22.

Ανάλογο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο. Δηλαδή ο Πρωτέας ήταν ανταγωνιστικό στα πρώτα 4 λεπτά, με το σκορ να είναι 20-28 (14′). Όμως εκεί τα κορίτσια του Ζίμπαρτς έπαιξαν άμυνα. Κατά συνέπεια άφησαν την ομάδα της Βούλας χωρίς σκορ για πάνω από 5 λεπτά. Έκαναν σερί 15-0 και ξέφυγαν 43-20 (19′). Με το δίποντο της Σταμάτη έκλεισε το ημίχρονο με 22-45.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Ο Πρωτέας ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με το τρίποντο της Αναστασοπούλου. Η αντίδραση από τις «ερυθρόλευκες» ήταν άμεση. Σερί 11-0 με 8 πόντους από την Γκούσταφσον και προβάδισμα 31 πόντων για τον Ολυμπιακό (56-25) στο 25′. Πέραν της Αμερικανίδας σέντερ, καθοριστική ήταν η απόδοση της Ιωάννας Δίελα. Μιας και σημείωσε τρία τρίποντα στην περίοδο. Η Σταμολάμπρου έδωσε… αέρα 36 πόντων στον Ολυμπιακό (29-65, 27′), ενώ το δεύτερο τρίποντο της Δίελα έκανε το σκορ 29-68! Το τρίτο διαμόρφωσε το 36-73 στο φινάλε της περιόδου.

Όμως το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Ο Ολυμπιακός πέτυχε στα πρώτα τρία λεπτά μόλις ένα δίποντο με την Βαμβακά (36-75), αλλά ο Πρωτέας μείωσε σε 41-75. Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 3:30 για να σκοράρει ξανά εντός παιδιάς ο Θρύλος με την Σπυριδοπούλου (41-78). Με το δίποντο της Σταμάτη η διαφορά ξεπέρασε τους 40 πόντους (42-83, 36′), ενώ το τρίποντο της Σύρρα διαμόρφωσε το 51-88 (38′). Η Σταμάτη πέτυχε το τελευταίο καλάθι του Θρύλου στο ματς (55-90, 54” πριν το φινάλε), το οποίο έληξε τελικά 59-90.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 22-45, 36-73, 59-90.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.