ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Επιβλητικός Θρύλος στην Πυλαία

Επιστροφή στις νίκες για τα κορίτσια του Θρύλου. Καθώς οι «ερυθρόλευκες» έφυγαν νικήτριες από τη Θεσσαλονίκη. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Θάνου Νίκλα ήταν κυριαρχική στο ματς με τον Δικέφαλο του Βορρά. Έτσι έφτασε στην επικράτηση, με τελικό σκορ 74-55. Επιβλητικός Θρύλος στην Πυλαία.

• Η MVP: Κριστίν Βίτολα. Άλλη μια σπουδαία εμφάνιση για τη Λετονή με νταμπλ-νταμπλ, μιας και είχε 13π. και 14ρ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταλυτική, καθώς δέχθηκε μόλις 15 πόντους!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τζέιντα-Μπένε Ράις. Η σέντερ του ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με 5 πόντους και 2/8 σουτ.
  • THE POINT: Η εντυπωσιακή επίδοση του Θρύλου με τα 59(!) ριμπάουντ, αλλά και οι 20 ασίστ που έδωσε.

Κακή εκκίνηση στην Πυλαία

Αν και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0 στο πρώτο λεπτό, δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Διότι ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς και προηγήθηκε 9-6 με την Ράις (4′). Το δεκάλεπτο είχε εναλλαγές στο σκορ. Η Νικολοπούλου έκανε το 9-11 (5′), αλλά η Τζόουνς το 14-11 (6′). Στη συνέχεια η φόργουορντ του Δικεφάλου του Βορρά έκανε το 21-17 (8′). Για να κλείσει το δεκάλεπτο 23-22 με τις βολές της Καρλάφτη (23-22). Όμως με ένα γρήγορο 8-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Θρύλος ξέφυγε 30-25 (15′), ενώ άλλο ένα επί μέρους 10-2 που έκλεισε με το δίποντο της Χριστινάκη έκανε το σκορ 28-40 (19′).

Επιβλητικός Θρύλος

Επίσης με πέντε πόντους της Γουίλιαμς και δύο της Βίτολα, ο Ολυμπιακός άρχισε με 7-0 την τρίτη περίοδο για το +18 (29-47, 23′). Επιπλέον, με τρίποντο της Νικολοπούλου η διαφορά ξεπέρασε τους 20 (+22, 33-55, 26′). Ακολούθως η Γουίλιαμς έδωσε… αέρα 24 πόντων στο Θρύλο (35-59, 27′). Ακόμα με έμμεσο τρίποντο της Καρλάφτη, το δεκάλεπτο βρήκε τις «ερυθρόλευκες» να έχουν προβάδισμα με +26 (38-64). Βέβαια, αυτό δεν είχε την ίδια συνέχεια. Καθώς ο ΠΑΟΚ μπήκε με 9-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο (47-64, 34′). Αν και η Βίτολα πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού (47-66), ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε στο επί μέρους 17-2 για το 55-66 (36′) με την Γουόκερ. Όμως δεν σκόραρε ξανά στα τελευταία 4:43. Μιας και ο Ολυμπιακός έκλεισε το ματς με 8-0 για το τελικό 55-74! Επιβλητικός Θρύλος στην Πυλαία.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 29-40, 38-64, 55-74.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.