Επιβλητικός Θρύλος παρουσία του αρχηγού!

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 97-76 τον Κόροιβο με τον Βασίλη Σπανούλη να πραγμαοτοιεί την επανεμφάνιση του στα παρκέ.

Με …κεκτημένη ταχύτητα από τις εντυπωσιακές και συνεχόμενες νίκες του στην Ευρωλίγκα , αλλά και με την επιβλητική παρουσία του αρχηγού και φυσικού του ηγέτη Βασίλη Σπανούλη, που πραγμαοτποίησε το ντεμπούτο του στην φετινή Α1, ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Κόροιβο με 97-76 στο «άδειο» λόγω τιμωρίας ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι«, που δεν είχαν στην αποστολή τους Γιώργο Πρίντεζη, Νίκολα Μιλουτίνοφ, που ξεκουράστηκαν και τον τραυματία Βαγγέλη Μάντζαρη, βασίστηκαν  στην εκπληκτική τους ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75μ. Και με τον φυσικό τους ηγέτη να δείχνει πιο ζεστός και παθιασμένος να οδηγήσει την ομάδα στον δρόμο των επιτυχιών, δε θα μπορουσαν παρά να φτάσουν  στην έκτη συνεχόμενη νίκη τους στην φετινή Α1 με αντίπαλο την ομάδα της Αμαλιάδας.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ο «μπόμπερ» Στρέλνιεκς με 19 πόντους (4/5 τρίποντα) και 7 ασίστ, από κοντά ο Ρόμπερτς με 11 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Τόμπσον έβαλε 16 (7/13 σουτ). Από πλευράς ηττημένων, 4, 19 πόντους σημείωσε ο Πόσλεϊ, 18 ο… άστοχος Ντικόσεϊ (4/13 σουτ) και 12 ο Σπυριδωνίδης

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Κόροιβου ήταν αρκετά ανταγωνιστική. Με τους Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς να οδηγούν στο σκοράρισμα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-6 στο 5’, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν και να προηγηθούν με 18-21, πριν ο Βασίλη Σπανούλης ισοφάρισε με ¾ βολές για το 21-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» παίρνοντας πόντους από τους ΜακΛιν, βρέθηκαν να προηγούνται 30-23 στο 13’. Αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και ισοφάρισαν σε 30-30.

Με το πρώτο τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στην φετινή Α1 ο Ολυμπιακός προσπέρασε 33-30 κι έκτοτε δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω. Με συνεχόμενους πόντους του Χόις Τόμπσον που μπήκε σητν εξίσωση, οι «ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 43-36. Ο Σφαιρόπουλος είχε σηκώσει για το τελευταίο 1.30 λεπτό τον Ρόμπερτς, ωστόσο το κλέψιμο του Τολιόπουλο που κατέληξε σε κάρφωμα από τον Παπαπέτρου τον έκανε να αναθεωρήσει. Ο κόουτς έβαλε Σπανούλη και Αρσενόπουλο στα τελευταία 4΄΄ καθώς ο Ολυμπιακός είχε να κάνει φάουλ. Η άμυνα του αρχηγού στον Σπυριδωνίδη ήταν καλά αρχικά αλλά με προσποίηση βρήκε χώρο για το σουτ. Ευστόχησε σε τρίποντο και πρόλαβε τον χρόνο. Ημίχρονο 45-39.

«Βροχή» τριπόντων και θέμα υψηλών προδιαγραφών

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός και καταιγιστικός στο τρίτο δεκάλεπτο

Με τα τρίποντα των Στρέλνιεκς και Παπανικολάου ο Ολυμπαικός προηγήθηκε 52-43 στο 23′ ενώ Στρέλνιεκς με τρίποντο-φάουλ και Ρόμπερτς από τα 6.75μ. έκαναν το 61-46.

Στην συνέχεια σηκώθηκε όλος ο πάγκος του Ολυμπαικού και χειροκρότησε την παμένορφη ενέργεια του Βασίλη Σπανούλη και την ασίστ του στον Κώστα Παπαπνικολάου, με τον Air Pap» να γράφει με γκολ – φάουλ το 67-50 στο 27’΄. Ο Τόμπσον έβαλε μπροστά αλλά ο κόουτς του φώναζε «παίξε άμυνα». Δεν βγήκαν δύο και… βγήκε αυτός στη συνέχεια. Ο Σπανούλης, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους ολοκλήρωσε την απολαυστική τρίτη περίοδο με τρίποντο αλά .. Λονδίνο από τα 10 μέτρα διαμορφώνοντας το 79-58

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε με Τολιόπουλο, Σπανούλη, Παπαπέτρου (και μετά Τόμπσον), Γούιλτζερ και Μπόγρη ωστόσο ο Κόροιβος ξεκίνησε με 1-6 επιμέρους για το 80-64, με τον Σφαιρόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Τόμπσον έβρισκε διαδρόμους και πήγαινε στο ντράιβ, ο Γούιλτζερ όμως χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και με 6 λεπτά και κάτι για τη λήξη πέρασε ο Αγραβάνης ο οποίος είχε ένα καλό ποστάρισμα για το 89-70 ενώ στη συνέχεια πέτυχε και τρίποντο για το 94-74. Τελικό σκορ 97-76 με τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς από τη γωνία και πλέον το μυαλό και η δουλειά επικεντρώνονται στη Ρεάλ για το παιχνίδι της Παρασκευής στο ΣΕΦ.