Xαμένος στο καταραμένο τρίτο δεκάλεπτο

10η ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα που άντεξε για ένα ημίχρονο (40-39) και στα επόμενα δύο δεκάλεπτα, όπως και στο Βελιγράδι, παρέδωσε πνεύμα απέναντι σε μία εξαιρετική Μπαρτσελόνα για το τελικό 90-80.

Το ματς: Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανταγωνιστικός.  Ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα ,έπαιζε καλή άμυνα και το ρροτέισον του Κεμζούρα δούλευε καλά ,με τον Ρότσεστι να είναι κλειδί για τον καλό ρυθμό σετο δεύτερο δεκάλεπτο ,εκεί που ο Ολυμπιακός με ένα σερί 9-20 ,προηγήθηκε με 29-32 των Καταλανών. Με την ομάδα του Πέσιτς να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τον Μίροτιτς που ήταν ο κύριος  επιθετικός εκφραστής της ομάδας του.  Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +5, αλλά η ανατροπή της  Μπαρτσελόνα  ξεκίνησε ουσιαστικά 40” πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ενα τετράποντο του Κάιλ Κούριτς(τρίποντο και βολή) και ένα ακόμα καλάθι του Σέρβου έφεραν το 40-38 ,ενώ με μία στις δύο βολές , ο Πρίντεζης έκανε το 40-39.

Στα επόμενα δύο δεκάλεπτα, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα με τις παθογένειες που είναι λίγο πολύ γνωστές.  Πολλά λάθη-αμυντικά κενά-κολλήματα στην επίθεση και μια Μπαρτσελόνα που έκανε ένα σερί  12-0 στα μέσα της τρίτης περιόδου και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, καθώς το μοναδικό ξέσπασμα ήταν η μείωση στους 9 πόντους που έγιναν +15 με δύο τρίποντα του Ντιλέινι.

Από κει και πέρα, η τέταρτη  περίοδος ήταν ουσιαστικά συντήρησης  με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει και στο +18 αλλά τον Ολυμπιακο να μαζεύει τη διαφορά.

Εχασε γιατί: Η σγκέντρωση των παικτών του Κεμζούρα πήγε περίπατο. Ειδικά στα μέσα της τρίτης περιόδου όπου η Μπαρτσελόνα έκανε το 12-0 ο Ολυμπιακός έμοιαζε ανήμπορος.

MVP: Η τριάδα Μίροτιτς-Ντιλέινι -Κούριτς.

Κρίμα γιατί:  Ο Γουίλι Ρίντ έβαλε 15 πόντους, αλλλά πήρε μόνο τέσσερα ριμπάουντ, ενώ Παπανικολόυ και Βεζένκοφ που σκόραραν 14 ήταν εξαιρετικοί έως κομβικοί στο πρώτο μέρος.

Ο αδύναμος κρίκος:  O Mπράντον Πόλ. Κάκιστος και το απόλυτο μηδέν.