ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Επιβλητικός ο Θρύλος στο Άργος

Η εξαιρετική πορεία του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της Handball Premier δεν σταμάτησε ούτε στο Άργος. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν καλή εμφάνιση στην έδρα του Διομήδη. Έτσι, κατάφεραν να νικήσουν 30-17. Επιβλητικός ο Θρύλος στο Άργος.

Ωστόσο τη νίκη επισκίασε ο τραυματισμός του Μοντόρο στο δεξί γόνατο. Με αποτέλεσμα να αποχωρήσει στο ημίχρονο υποβασταζόμενος από τους συμπαίκτες του. Επιπλέον, το πόδι του ήταν μπαταρισμένο.

Θρύλος στο Άργος

Το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό της Νέας Κίου ήταν αμφίρροπο. Καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες ως εκείνο το σημείο. Αλλά με σερί 4-0 και τρία γκολ του Οστρούτσκο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +4 (7-3). Τα double score συνεχίστηκαν από εκεί και πέρα. Αρχικά με τον Μοντόρο (4-8). Επίσης, ένα γκολ του Ουκρανού έφερε το 10-5 για τον Θρύλο (21′). Ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο.  Μιας και τα δύο γκολ του Μπουρζέ και ενδιάμεσα ένα του Νιοκάς, ήταν αυτά που διαμόρφωσαν το 6-13! Με την ομάδα του Άργους να μειώνει στα μισά του ματς σε 13-7.

Επιβλητικός…

Η άμυνα ήταν το «κλειδί» για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού. Επίσης double score με +9 (9-18) για τον Ολυμπιακό με το γκολ του Παπαδόπουλου (35′). Αν και η ομάδα του Διομήδη μείωσε σε 13-20 στο 40′, ο Θρύλος έκανε σερί 5-1 και στο 48 με τον Παπαβασίλη ξέφυγε με +11 (25-14). Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν πάνω στην μπάλα στην άμυνα. Έτσι έκλεψαν μπάλες και βγήκαν στην κόντρα, φτάνοντας το προβάδισμά τους ως και τα 13 γκολ, 29-16 στο 55′. Επιπλέον, αυτή η διαφορά έμεινε ως το τέλος, με τον Πασσιά να διαμορφώνει το τελικό 30-17 για τους πρωταθλητές.  Επιβλητικός ο Θρύλος στο Άργος.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-3, 3-6, 4-9, 6-12, 7-13 (ημχ.), 9-18, 13-20, 14-24, 16-25, 16-29, 17-30.

Διομήδης ‘Αργους (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τάκαλος 1, Τζίμπουλας 4, Τσιγαρίδας 2, Τσβίγετιτς 2, Ασβεστάς 4, Χατζηκωνστανίνου, Καϊμακάμης 1, Τότος, Μπετζιλαλί 1, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίφκοβιτς 1, Μούγιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Μπουρζέ 2, Βέμπερ 5, Πασιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 6, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 1-3. Πέναλτι: 0/0-0/0.