Ζορίστηκε αλλά νίκησε η Πόρτο (vid)

Επικράτησε 1-0 της Ζιλ Βιθέντε παρότι αγωνίζονταν από το 74ο λεπτό με δέκα παίκτες.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλου του Champions League τα βρήκε… σκούρα το βράδυ του Σαββάτου, στο εντός έδρας ματς για το πορτογαλικό πρωτάθλημα. Αλλά ένα γκολ, όπως αποδείχθηκε, ήταν αρκετό για να πάρει τους τρεις βαθμούς και να βρεθεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την πρωτοπόρο Μπενφίκα.

Η διάταξη της ομάδας του Κονσεϊσάο

Με σύστημα 4-4-2 αγωνίστηκε η Πόρτο κόντρα στην Ζιλ Βιθέντε. Παρέταξε την ομάδα του με τον Μαρκεζίν στο τέρμα και τους Μαναφά, Εμπεμπά, Πέπε, Ζαϊντού. Στη μεσαία γραμμή τους Κορόνα, Εβανίλσον, Ουρίμπε, Νακαζίμα, ενώ στην επίθεση τους Βιέιρα και Μαρτίνεζ.

Κυριάρχησε στο πρώτο μέρος

Η Πόρτο είχε δύο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Στο 33′ μετά το κόρνερ του Νακαζίμα, ο Εβανίλσον σηκώθηκε ψηλότερα από όλους έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! Το 1-0 ήρθε στο 41′. Συνδυασμός από τα αριστερά ανάμεσα σε Ζαϊντού και Νακαζίμα, παράλληλη σέντρα του τελευταίου και ο Εβανίλσον από κοντά προώθησε την μπάλα στα δίχτυα.

Η χαμένη ευκαιρία και η πίεση…

Οι «Δράκοι» έχασαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς στο 59′. Κέρδισε πέναλτι αλλά ο Ουρίμπε που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Ντένις της Ζιλ Βιθέντε. Στο 74′ ο Ζαϊντού είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την Πόρτο με δέκα παίκτες. Με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 78′, αλλά στο σουτ του Ολιβέιρα η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μαρκεζίν.