ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Επιβλητικός!

Επίδειξη δύναμης επί του Φάρου

Έχοντας αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο του Φάρου Κερατσινίου και επικράτησε στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας με 74-49 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» παρά το 30-30 του πρώτου ημιχρόνου, ανέβασαν στροφές στο β μέρος, κυριάρχησαν μέσω της άμυνάς τους και παρέμειναν αήττητες στον δρόμο για το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Πρώτη σκόρερ του Θρύλου η Ιβόν Άντερσον με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε η Στέλλα Καλτσίδου με 15.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Χατζηνικολάου, Αντερσον, Καλτσίδου, Μάζιτς και Μακόλι, με την τελευταία να ανοίγει το σκορ για τις «ερυθρόλευκες» για το 2-0.  Ο Φάρος από την αρχή ήταν κοντά, όμως στο 4-4, ο Θρύλος έτρεξε ένα 8-0 σερί (έξι σερί ποντοι οι Καλτσίδου και ένα δίποντο της Αντερσον) για το 12-4. Οι αθλήτριες του Κώστα Μίσσα ήταν συγκεντρωμένες αμυντικά και έφτασαν στο +10 (17-7) γρήγορα στην αναμέτρηση. Ο Φάρος αντέδρασε, μείωσε σε 17-14 για να έρθουν οι δύο βολές της Μάζιτς για το 19-14. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην δεύτερη περίοδο, με το ταμπλό του κλειστού της Γλυφάδας να λέει 19-16.

Οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν να πιέσουν στην άμυνα για να ξεφύγουν. Παρά το 19-18, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 8-2 επιμέρους και πήρε διαφορά 7 πόντων (27-20). Οι φιλοξενούμενες και πάλι αντέδρασαν και με ένα δικό τους 6-0 σερί έφτασαν το παιχνίδι στον πόντο, για να τις σταματήσει η Νικολοπούλου με ένα ντράιβ για το 29-26. Δύο χαμένες επιθέσεις για τον Θρύλο και ένα ακόμα 4-0 του Φάρου για το προσωρινό προσπέρασμα της ομάδας του Κερατσινίου, με την Αντερσον να κερδίζει φάουλ  και βολές με 4,5 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο.

Η Αμερικανίδα γκαρντ πέτυχε τη μία από το ζευγάρι της και οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-30.

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟ

Πιο συγκεντρωμένος στο στόχο του ο Θρύλος με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, ο Φάρος ήταν κοντά, όμως η πιεστική άμυνα των «ερυθρόλευκων» απέφερε καρπούς. Δίποντο από την Μάλτση για το 39-34, η Καλτσίδου πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους και το ματς με το γκολ φάουλ της Μακόλι εκτοξεύθηκε στο 46-34.

Η Αμερικανίδα σέντερ του Θρύλου πέτυχε από τις βολές το 48-34 για να ακολουθήσει το τρίποντο της Καλτσίδου με την διαφορά να φτάνει στους 15 πόντους (51-36). Σε αυτό το διάστημα κυριάρχησε απόλυτα το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα και οδηγήθηκε στην τελευταία περίοδο όντας 14 πόντους μπροστά (54-40).

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Με τρίποντο της Σπυριδοπούλου προηγήθηκε για πρώτη φορά με 20 πόντους (62-42) και με «όπλο» του την άμυνα, ο Θρύλος συνέχισε απτόητος για ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα.

Ένα τρίποντο της  Μάλτση και ένα δίποντο της Χατζηνικολάου έπειτα από κλέψιμό της και ντράιβ έκαναν το 67-45 με το παιχνίδι πλέον να είναι τυπική διαδικασία. Η Σπυριδοπούλου ξανά και η Μάζιτς από τις βολές διαμόρφωσαν το τελικό 74-49, με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος να παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 30-30, 54-40, 74-49

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 4 (5 ριμπ., 1 ασ., 1 κοψ.), Σταμάτη 2, Σπυριδοπούλου 8 (3/3 βολ., 1/1 διπ., 1/3 τριπ., 3 ριμπ., 2 κλεψ.), Χατζηνικολάου 7 (2/4 διπ., 1/3 τριπ., 7 ασ., 2 κλεψ.), Μπαλτά, Μάλτση 6 (2/4 τρ., 3 κλεψ.),  Νικολοπούλου 4, Χαλιβέρα,  Σωτηρίου, Καλτσίδου 15 (2/5 τρ., 2 ριμπ.), Αντερσον 19 (9/13 δίπ., 3 ριμπ., 4 κλεψ., 3 ασ.), Μακόλι 9 (13 ριμπ)
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης): Γκρίτζα 3 (1), Καλογήρου, Γούναρη 6, Παπαμιχαήλ 8, Μαγκλάρα 8, Τζόνσον 14, Ουόκερ 10
Πηγή: osfp.gr