ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΚώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Επιβλητικοί Έφηβοι κόντρα στον Λεβαδειακό

Άνετη επικράτηση για την Κ-17 του Ολυμπιακού με 3-0 εκτός έδρας απέναντι στην ομάδα της Βοιωτίας.

Την εκπληκτική της κούρσα στο φεινό Πρωτάθλημα συνέχισε ακάθεκτη η Κ-17 του Ολυμπιακού.

Οι ταλαντούχοι πιτσιρικάδες του Δημήτρη Μαυρογενίδη υπέταξαν εύκολα εκτός έδρας το εμπόδιο του Λεβαδειακού, όπως μαρτυράει το τελικό 0-3 για την  8η αγωνιστική της 2ης φάσης των ομίλων του πρωταθλήματος Super League Κ17. Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός είχε την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας για ένα γρήγορο γκολ Με τος «ερυθρόλευκους] πάντως να μην μετουσιώνουν σε γκολ την υπεροχή τους. Κάτι το οποίο όμως άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 59′ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τουφάκη, ο Παναγάκος νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-1. Το γρήγοπρο γκολ απελευθέρωσε τους «ερυθρόλευκους» που ζευγάρωσαν τα τέρματά τους στο 63′ μετά από ομαδική προσπάθεια ο Σουλανιάκου, πάσαρε στον Δαρβίρα και εκείνος σημείωσε το 0-2.

Στο 67′ Ο Δαρβίρας έγινε δημιουργός, δίνοντας εξαιρετική ασίστ στον Πνευμονίδη, ο οποίος «έγραψε» το τελικό 0-3.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη είναι με αντίπαλο τον Ιωνικό εντός έδρας.

Λεβαδειακός: Καραμπέτσος, Βέρρης, Ζαντζάς, Πούλος, Θεοχάρης, Τζεμπελίκος, Θεοδώρου, Τζουλιάνο, Ροζανάς, Γ. Πούλος, Αγνανταίος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κουρακλής, Σουλανιάκου, Παυλάκης, Δάμα (70′ Πλιώνης), Παναγάκος, Φίλης (76′ Πλις), Τουφάκης (65′ Λίγδας), Λιατσικούρας, Σούφκα, Δαρβίρας (76′ Δρικός), Πνευμονίδης (76′ Κτένας).