Επικίνδυνη η ρεβάνς μετά το 1-1

Το φινάλε του ματς με την Μακάμπι, στη Χάιφα, έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τη ρεβάνς της 27ης Ιουλίου. Διότι το γκολ που σημείωσαν οι Ισραηλινοί στις καθυστερήσεις δημιουργεί έξτρα πρόβλημα ενόψει του επαναληπτικού στο «Γ. Καραϊσκάκης». Επικίνδυνη η ρεβάνς μετά το 1-1.

Η ρεβάνς έχει το «πρέπει» της

Το εκτός έδρας γκολ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις δεν μετρά. Κάτι που «πλήρωσε» πέρσι ο Ολυμπιακός στις αναμετρήσεις με την Λουντογκόρετς. Διότι έτσι κρίθηκε η πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι. Πάμε, όμως, στα φετινά. Σε ένα ματς που οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν πολύ νωρίς, στο 7ο λεπτό. Στην πρώτη τους ευκαιρία. Ιδανική εκκίνηση στο ματς. Μετά το 0-1 σίγουρα χρειάζονταν ένα διάστημα μερικών λεπτών για να φέρει ο Ολυμπιακός το ματς στα μέτρα τους.

Να διασφαλίσει πώς δεν θα απειληθεί. Μετά το 20ό λεπτό, λοιπόν, θα έπρεπε να ψάξει ένα δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη, να «τελειώσει» το ματς. Ωστόσο αυτό δεν έγινε. Μετά το γκολ, το μέλημα του Μαρτίνς ήταν να μην δεχθούν φάσεις οι «ερυθρόλευκοι». Κι αυτό ως το φινάλε του ματς δεν το πέτυχαν. Οι Ισραηλινοί έκαναν φάσεις και στο τέλος κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Δεν «βγαίνει» η τριάδα στην άμυνα

Οι καιρικές συνθήκες ήταν δύσκολες. Όσο περνούσε η ώρα, οι δυνάμεις μειώνονταν. Λογικό. Εξάλλου ήταν το πρώτο ματς της σεζόν. Η ομάδα δεν είναι ακόμα έτοιμη. Αλλά έκανε λάθη και ο Μαρτίνς. Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όταν επέλεξε διάταξη με τρία στόπερ. Ένα σύστημα που δεν έχει βοηθήσει καθόλου τους «ερυθρόλευκους». Μια ακόμα φορά που δεν βγήκε. Η Μακάμπι Χάιφα στο τέλος κέρδισε μέτρα, έφερε την μπάλα προς την περιοχή του Ολυμπιακού. Έβαλε ένα τυχερό γκολ, αλλά μετά θα μπορούσε να είχε σκοράρει και δεύτερο. Ας είναι καλά ο Βατσλίκ που έκανε τη μεγάλη επέμβαση στο βολέ του Σερί!

Το 1-1 είναι επικίνδυνο αποτέλεσμα

Μετά την ισοπαλία στο Ισραήλ, ο επαναληπτικός έγινε ακόμα πιο δύσκολος. Διότι είναι ξεκάθαρο πώς ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ματς με την Μακάμπι Χάιφα πάει για ένα μόνο αποτέλεσμα. Για να περάσει θέλει νίκη. Δεν του κάνει κάποιο άλλο! Την ίδια στιγμή, με τη μεγάλη δυσκολία που υπάρχει στην παραγωγή φάσεων, το ερώτημα είναι πώς θα διαχειριστεί ο Μαρτίνς το δεύτερο ματς. Θα πάει με αντίστοιχη τακτική, για να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα κι αν του κάτσει μια φάση, να σκοράρει.

Ειδικότερα αν είναι στατική φάση. Αλλά όσο το ματς θα είναι στο 0-0, οι «ερυθρόλευκοι» θα παίζουν με την πλάτη στον… τοίχο. Ένα γκολ των Ισραηλινών θα σημάνει πώς ο Ολυμπιακός θα θέλει να σκοράρει δύο φορές! Σε οκτώ φιλικά και ένα επίσημο, οι πρωταθλητές δεν έχουν σκοράρει πάνω από ένα γκολ σε κανένα. Επικίνδυνη η ρεβάνς μετά το 1-1.

Υ.Γ. Η εμφάνιση για την εποχή αυτή ήταν καλή από τον Ολυμπιακό για περίπου μία ώρα. Δεν μπορεί μια ομάδα να αντέξει παραπάνω στις συνθήκες που έγινε το ματς στη Χάιφα.