Επίδειξη δύναμης από τον Θρύλο

Με το επιβλητικό 3-0 επικράτησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού της Θέτιδας Βούλας στο «Μελίνα Μερκούρη».

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ (25-12, 25-20, 25-11) της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τη 10η αγωνιστική της Volley League, δίνοντας συνέχεια στις καλές εμφανίσεις τους, το τελευταίο διάστημα. Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν απόλυτα κόντρα στην ομάδα της Βούλας, είχαν 59% υποδοχή (45% επίθεση), οκτώ μπλοκ και πέντε άσσους και με πρωταγωνίστριες τις Κούμπουρα και Μλέινκοβα, με 21 και 20 πόντους, αντίστοιχα, επικράτησαν εύκολα στο Ρέντη, πανηγυρίζοντας άλλη μία νίκη στο πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός, με ωραίες άμυνες της Νίζετιχ και εξαιρετική εμφάνιση της Μλέινκοβα, «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς και κυριάρχησε στο πρώτο σετ. Η Τσέχα ακραία «έγραψε» το 12-6 και το 13-7, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (16-9). Άσσος της Νίζετιχ και +10 (21-11) ο Θρύλος, ο οποίος με δύο πόντους της Μλέινκοβα (24-11, 25-12), κατέκτησε το πρώτο σετ (1-0). Με άσσο της Καράρο (6-2) και μπλοκ της Εμμανουηλίδου, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 7-2, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με την Κούμπουρα να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 10-3. Η Μλέινκοβα συνέχισε σε υψηλό τέμπο και έκανε το 15-9, το 18-12 και το 19-14, με την Νίζετιχ να «χτυπάει» ξανά, για το 20-16. Η Θέτις μείωσε σε 22-20, αλλά οι Λαμπρούση (23-20) και Μλέινκοβα (24-20, 25-20) «καθάρισαν»το δεύτερο σετ (2-0). Ανάλογη η εικόνα και στο τρίτο σετ, με την Λαμπρούση να κερδίζει μπλοκ, για το +6 (13-7) και την Καράρο να κάνει το 14-8, με έξυπνο πλασέ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και η Μλέινκοβα έδωσε «αέρα» 10 πόντων (18-8), με μπλοκ άουτ, με την Καράρο να κάνει το 19-8, με νέο πλασέ. Το 21-8 ήρθε με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, η Κούμπουρα έκανε το 23-10 και η Νίζετιχ το 24-11, με την Κωνσταντέλλου να «τελειώνει» το ματς, με εξαιρετικό άσσο, για το 25-11 και το τελικό 3-0.

Τα σετ (3-0 σε 1.09): 25-12, 25-20, 25-11