Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Επέβαλε τον νόμο του ο Θρύλος

Με γρανιτένια άμυνα και με σούπερ Ουόκαπ οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν το εμπόδιο του Κολοσσού στη Ρόδο με 87-69.

Την νικηφόρα του πορεία στην Basket League συνέχισε ακάθεκτος ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση μετά την βαριά ήττα στο Τελ Αβίβ από την Μακάμπι
και με «όπλο» την πιεστική τους άμυνα επικράτησαν του Κολοσσού στην Ρόδο με 69-87 για την 13η αγωνιστική.
Με το … πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός. Με «όπλο» την σκληρή τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν στα πρώτα λεπτά τον γρήγορο ρυθμό τους και βρίσκοντας σκορ κυρίως με τους Ντόρσει και Παπανικολάου έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν 7-16 στο 7’ με τρίποντο του Τόμας Ουόκαπ.
Οι γηπεδούχοι όμως προϊόντος του χρόνου έβγαλαν αντίδραση με τον Φλόιντ να ηγείται στο σκοράρισμα ψαλίδισαν την διαφορά στο 16-19, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έσφιξαν περισσότερο την άμυνα τους βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Με συνεχόμενους πόντους του Σλούκα ο Θρύλος προηγήθηκε 20-26 στο 13΄, ενώ με πέντε διαδοχικούς πόντους του Λαρεντζάκη, απέκτησε διαφορά 9 πόντων στο 17’ για το 27-36.
Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να υπερτερούν στα ριμπάουντ και με τον έβδομο πόντο του Μάρτιν προηγήθηκαν 30-41 30’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, για να γράψει το 32-44 του πρώτου μέρους ο Σλούκας με τρίποντη «βόμβα» στην εκπνοή.

Ανέλαβε δράση ο Ουόκαπ

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν μουδιασμένα στην τρίτη περίοδο και επέτρεψαν στον Κολοσσό να μειώσει σε 43-51 στο 26’. Σε αυτό το σημείο όμως ανέλαβε … δράση εκ νέου ο εξαιρετικός Τόμας Ουόκαπ. Με 6 συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού πόιντ γκαρντ οι Πειραιώτες ξέφυγαν 43-57 στο 28’ για να ακολουθήσει κλέψιμο και λέι απ του Ντόρσει για το 43-59.
Με 4 πόντους του Χασάν ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε 18 πόντους (45-63) κλείνοντας ςμε εμφατικό τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι το ίδιο σοβαρός και στο τέταρτο δεκάλεπτο Με τρίποντο του Σλούκα στο 33’ το σκορ έφτασε στο 49-68, ενώ με καλάθι του Ουόκαπ ήρθε το 54-72 του 35ου λεπτού.
Με τον Ζαν Σαρλ να σκοράρει ο ι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την υπέρ τους δφιαφορά, για να σφραγιστεί το τελικό 69-87 με τρίποντο του Πρίντεζη
Τα δεκάλεπτα 16-19, 32-44, 45-63, 69-87