Μια ακόμα γκέλα για τη Σίτι (vid)

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League άφησε άλλους δύο βαθμούς.

Το γκολ του Φοντέν στο 51ο λεπτό διαμόρφωσε το 1-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γουέστ Χαμ.

Μια ακόμα απώλεια βαθμών για την Μάντσεστερ Σίτι στη φετινή Premier League. Ήδη σε πέντε αγώνες οι πολίτες έχουν επτά χαμένους βαθμούς και μόλις 8 στο «τσεπάκι» τους. Το Σάββατο άφησαν άλλους δύο στην αναμέτρηση με την Γουέστ Χαμ.

Ένα ακόμα ματς που η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, η οποία βρίσκεται στον ίδιο όμιλο του Champions League με τον Ολυμπιακό, βρέθηκε πίσω στο σκορ και το μόνο που πέτυχε ήταν να ισοφαρίσει στο δεύτερο μέρος αλλά ως εκεί.

Η Σίτι ξεκίνησε το ματς με τους Μοράες, Γουόκερ, Ντίας, Γκαρσία, Κανσέλο, Σίλβα, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Μάχρεζ, Στέρλιγκ και Αγκουέρο, σε διάταξη 4-3-3. Όπως και στο ματς του Champions League με την Πόρτο την περασμένη Τετάρτη, η Σίτι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ. Το γκολ του Αντόνιο στο 18ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στα «σφυριά» που το κράτησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Δικαίως διότι ήταν ένα χρονικό διάστημα που η Σίτι δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνσκι.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, το σκηνικό άλλαξε. Οι «πολίτες» ήταν καλύτεροι, απείλησαν περισσότερο και έφτασαν σε γκολ στο 51ο λεπτό με τη «χρυσή» αλλαγή, τον Φοντέν, που είχε μπει στη θέση του Αγκουέρο. Με την είσοδο του Ντε Μπρόινε στο 68ο λεπτό ο σύλλογος του Μάντσεστερ απείλησε και θα μπορούσε να είχε φτάσει στην ανατροπή στο 86ο λεπτό, αλλά ο συνήθης «ύποπτος» Στέρλινγκ που βρέθηκε απέναντι από τον Φαμπιάνσκι, δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση.

Στις καθυστερήσεις ο Γκουντογκάν θα μπορούσε να είχε «λυτρώσει» τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Φαμπιάνσκι με τη βοήθεια του δοκαριού κράτησε το 1-1 και έδωσε στην Γουέστ Χαμ έναν ακόμα βαθμό, «φρενάροντας» την ομάδα του Μάντσεστερ!

Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης.