Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Θρύλος

Στα νικηφόρα αποτελέσματα, στο πρωτάθλημα, επέστρεψε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος, με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του, επικράτησε με 3-0 σετ (25-10, 25-21, 25-22) του ΖΑΟΝ στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 9η αγωνιστική της Volley League. Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Θρύλος.

Επιστροφή στις νίκες πριν την Ευρώπη

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και «καθάρισαν» άνετα το πρώτο σετ, με 25-10, ήταν ανώτερες από τον ΖΑΟΝ και στα δύο επόμενα και με πρώτη σκόρερ την Τσιτσιγιάννη, με 19 πόντους, πανηγύρισαν μία ακόμη «καθαρή» εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Πλέον, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι στρέφει την προσοχή της στην Ευρώπη, αφού την Τρίτη (13/12) αντιμετωπίζει την Καλτσίτ Καμνίκ στη Σλοβενία, για το CEV Cup.

Με επίθεση της Τσιτσιγιάννη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-1, με την Σάλας να «γράφει» το 8-4. Με μπλοκ άουτ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος ξέφυγε με +5 (9-4), ενώ η Γενιτσαρίδη κάρφωσε, για το 11-6. Με δύο διαδοχικούς άσσους της Εμμανουηλίδου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 14-5, ενώ με νέο εξαιρετικός σερβίς της Χριστοδούλου, η διαφορά ανέβηκε στο +10 (16-6). Τότε, ανέλαβε… δράση η Τσιτσιγιάννη, η οποία «τελείωσε» το σετ, κάνοντας το 19-6, το 21-8, το 24-10 και το 25-10!

Έδειξε χαρακτήρα ο Θρύλος

Με μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα +3 (10-7) στα μέσα του δεύτερου σετ, με τον ΖΑΟΝ να ισοφαρίζει (10-10). Η Τσιτσιγιάννη έβαλε τον Θρύλο ξανά μπροστά (11-10), ενώ η Εμμανουηλίδου έκανε το 13-12. Η Τσιτσιγιάννη κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 16-15, η Γιώτα, με πρώτο χρόνο, «έγραψε» το 19-17, ενώ με μπλοκ, οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (24-21). Έτσι, με επίθεση της Σάλας, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το σετ, με 25-21, για το 2-0.

Στο τρίτο σετ, η Γιώτα έκανε το 1-0 για τον Θρύλο, με την Εμμανουηλίδου να καρφώνει, για το 7-3. Η Τσιτσιγιάννη, με νέα εξαιρετική επίθεση, κράτησε το +4 (12-8), με την Γιώτα να κάνει το 18-13, με πλασέ. Με ένα ακόμα δυνατό καρφί, η Τσιτσιγιάννη έκανε το 20-16, ενώ από επίθεση της ήρθαν και το 21-19, αλλά και το 22-21 των «ερυθρόλευκων». Με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 23-21, ενώ από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων διαμορφώθηκε το 25-22 και το τελικό 3-0. Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Θρύλος.

Τα σετ 3-0 σε 71′: 25-10, 25-21, 25-22

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-8, 25-10

2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-19, 25-22

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΖΑΟΝ προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (7/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 20%υπ.-20%αρ.), Τσιτσιγιάννη 19 (17/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 62%υπ.-12%αρ.), Αντωνακάκη -λ (68%υπ.-26αρ.), Γουίντερς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Συριστατίδη

ΖΑΟΝ (Κώστας Λιώσης): Μικρουδάκη 9 (9/23 επ., 41%υπ.-23%αρ.), Γιώτα 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιοβάνη 11 (11/45επ., 19%υπ.-10%αρ.), Αρβανιτοπούλου 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Πατέλη 2 (2/3 επ.), Ρεντούμη 1 (1/6 επ.), Τσιάκου 2 (2 άσσοι), Κακουράτου -λ (78%υπ.-44%αρ.), Μερακλή