Επέστρεψε στις… (Εμε)νίκες!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εμμανουέλ Εμενίκε, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-1 απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης και να πάρει τους πρώτους τρεις βαθμούς στον όμιλό του για το Κύπελλο Ελλάδος. Ο Νιγηριανός βρήκε δίχτυα με πέναλτι στο 72′ και με ωραίο σουτ στο 78′ ενώ για τους Αρκάδες μείωσε απλά στο 84′ ο Τσουκαλάς. Έτσι οι πρωταθλητές επέστρεψαν στις νίκες λίγες μόλις ημέρες πριν το πολύ κρίσιμο ντέρμπι του ΟΑΚΑ απέναντι στην πρωτοπόρο ΑΕΚ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μάρτινς, με πρόβλημα αποχώρησε ο Ανδρούτσος.

Το παιχνίδι:

Ο Μπέσνικ Χάσι θέλησε να δώσει ανάσες στους ποδοσφαιριστές του ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ κι έτσι παρέταξε τους Προτό, Κούτρη, Ομάρ, Σισέ και Νικολάου. Στα χάφ βρέθηκαν οι Ταχτσίδης και Ζντιέλαρ, με τον Ανδρούτσο να κινείται σε θέση “δέκα” και στο πλάι του να έχει από αριστερά τον Φορτούνη και δεξιά τον Πάρντο. Στην κορυφή επιλέχθηκε ο Εμενίκε.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι θέλοντας από την αρχή να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να μην δώσουν δικαιώματα στον Αστέρα Τρίπολης. Για αυτό και γρήγορα το σκηνικό μεταφέρθηκε στην περιοχή του Αθανασιάδη και τους ερυθρόλευκους να ψάχνουν πως να δημιουργήσουν φάσεις.

Στο 9′ ο Εμενίκε δεν είχε την τύχη με το μέρος του σε προσπάθεια που πήρε, ενώ μετά από δύο λεπτά, στο 11ο λεπτό με τον Εμενίκε πάτησε περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε δεξιά στον Πάρντο. Ο Κολομβιανός δοκίμασε ένα σουτ, αλλά την τελευταία στιγμή πρόλαβαν οι αμυντικοί του Αστέρα να κόψουν και να αποσωβήσουν ένα σίγουρο γκολ. Το ίδιο συνέβη και επτά λεπτά αργότερα, όταν στο 18′ ο Κούτρης δοκίμασε ένα πολύ καλό σουτ με εξουδετερωμένο τον Αθανασιάδη, αλλά με τον Πασαλίδη να διώχνει στην γραμμή.

Στο 28ο λεπτό, ο Αστέρας παραλίγο να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο Κυριακόπουλος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτή το κακό κοντρόλ του Προτό και πλάσαρε άουτ.

Παρά την διάθεση των πρωταθλητών να δημιουργήσουν, η προσπάθεια να “ξεκλειδώσουν” τους διαδρόμους προς την εστία του Αθανασιάδη δεν ήταν αποτελεσματική και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Έτσι, δίχως να συμβαίνει κάτι το εξαιρετικό, φτάσαμε στο 72ο λεπτό με τον Μπεν να δέχεται σπρώξιμο μέσα στην περιοχή του Αστέρα και τον Νεοφυτιάδη να καταλογίζει σωστά την εσχάτη των ποινών! Ο Εμμανουέλ Εμενίκε ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αθανασιάδη για να κάνει το 1-0.

Ο Νιγηριανός φάνηκε πως “ζεστάθηκε” και χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά για να πετύχει και δεύτερο τέρμα μετά από εξαιρετική κάθετη του Φορτούνη. Το μόνο που έκανε ήταν να μπει λίγα μέτρα προς την περιοχή και να κεραυνοβολήσει τον Αθανασιάδη για το 2-0, γεγονός που τον κατέστησε και πολυτιμότερο παίκτη της αναμέτρησης.

Ο Αστέρας Τρίπολης ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τον Τσουκαλά μείωσε σε 2-1 στο 84′, γεγονός που “αφύπνησε” τους πρωταθλητές μέχρι το τέλος.

Ο Μάρτινς προσπάθησε να απαντήσει δύο λεπτά αργότερα με σουτ που απέκρουσε ο Αθανασιάδης. Από κει και ύστερα, δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο, με το 2-1 να μένει ως το τέλος και τους πρωταθλητές να επιστρέφουν στις νίκες, πέντε ημέρες πριν το κρίσιμο ντέρμπι του ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μ. Χάσι): Προτό, Ομάρ (46′ Μάρτινς), Κούτρης, Σισέ, Νικολάου, Ζντιέλαρ, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Πάρντο (60′ Μπεν), Ανδρούτσος (70′ Μίλιτς), Εμενίκε

Αστέρας Τρίπολης (Σ. Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ζούμα, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης (62′ Κουμαντέι), Μουνάφο, Στανισάβλιεβιτς (59′ Γκοντό), Δουβίκας