Έπεσε μαχόμενος

Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Καμπ Νου από την Μπαρτσελόνα για τον αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Champions League. Οι “μπλαουγκράνα” ουσιαστικά “καθάρισαν” την αναμέτρηση στο δεύτερο μέρος πετυχαίνοντας δύο κολλητά γκολ στο 61′ και το 64′ με Μέσι και Ντιν και σε συνδυασμό με το αυτογκόλ του Νικολάου από το 18′ πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων. Πάντως οι ερυθρόλευκοι επέμειναν ψάχνοντας το γκολ της τιμής και το βρήκαν χάρη σε κεφαλιά του Νικολάου στο 90′. Mε 10 η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε από το 42′ λόγω της αποβολής του Πικέ που θα χάσει την αναμέτρηση του Καραϊσκάκη, εκπληκτικός ο κόσμος των πρωταθλητών στο Καμπ Νου που δεν σταμάτησε λεπτό να χειροκροτεί και να ενθαρρύνει τους ποδοσφαιριστές του Τάκη Λεμονή.

Το παιχνίδι:

Με ξεκάθαρη αμυντική διάταξη παρέταξε ο Τάκης Λεμονής στο Καμπ Νου θέλοντας ξεκάθαρα να διαφυλάξει τα μετόπισθεν της ομάδας. Το σύστημά του που περισσότερο έφερνε σε 4-6-0 με τον Οτζίτζα – Οφόε “ψευτοεννιάρι” απαρτίστηκε από τους Προτό, Κούτρη, Ομάρ και αμυντικό δίδυμο τους Νικολάου – Μποτία. Στα χαφ έπαιξαν οι Ζιλέ, Ρομαό, Ζντιέλαρ και στα “φτερά” εναλλάσονταν οι Καρσελά – Ανδρούτσος. Όπως προαναφέραμε, σε ρόλο “ψευτοεννιαριού” έπαιξε ο Οτζίτζα – Οφόε.

Η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη που ξεκίνησε “ορεξάτη”. Ή μάλλον για να τα πούμε πιο σωστά, ο Ζεράρ Ντεουλοφέου ξεκίνησε με πολλή όρεξη από δεξιά, δημιουργώντας ρήγματα στην ερυθρόλευκη άμυνα. Μία από τις ενέργειές του είχε ως κέρδος ένα κόρνερ από το οποίο προήλθε και η πρώτη ευκαιρία της Μπαρτσελόνα. Μετά την εκτέλεση ο Ουμτιτί πήρε μία κεφαλιά προς τον Σουάρεζ κι αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 17ο ο Παουλίνιο δοκίμασε ένα σουτ που κατέληξε άουτ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό η τύχη γύρισε την πλάτη στον Ολυμπιακό και τον Δημήτρη Νικολάου. Μετά από μία μεταβίβαση του Ντεουλοφέου από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του νεαρού αμυντικού για να καταλήξει στα δίχτυα του Προτό που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Δίχως να έχει συνέλθει πλήρως ο Ολυμπιακός από την ψυχρολουσία του 1-0, είδε τον Παουλίνιο να κάνει και δοκάρι στο 25ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει με την πρώτη ευκαιρία να έρχεται στο 37′ από τον Οτζίτζα – Οφόε. Ο Βέλγος δοκίμασε ένα σουτ το οποίο ήταν μεν καλό, αλλά έφυγε άουτ.

Στο 42′ η Μπαρτσελόνα πέτυχε μεν δεύτερο γκολ όμως μέσα σε δευτερόλεπτα είδε δύο τινά. Αρχικά το γκολ της ακυρώθηκε διότι ο Πικέ χρησιμοποίησε ξεκάθαρα το δεξί του χέρι για να σκοράρει και στη συνέχεια είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κόλουμ για αυτή του την ενέργεια αλλά και για το ότι πανηγύρισε θέλοντας να ξεγελάσει διαιτητή και βοηθό πλάγιας γραμμής.

Όλα τελείωσαν σε τρία λεπτά

Με τις αριθμητικές ισορροπίες να έχουν αλλάξει, το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο και τον Λεμονή να περνά τον Τζούρτζεβιτς θέλοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ωστόσο μέσα σε τρία λεπτά η Μπαρτσελόνα έμελλε να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη, αρχικά με εκτέλεση φάουλ του Μέσι στο 61′ που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει ο Προτό και στο 64′ με τον Ντιν να δοκιμάζει ένα χαμηλό αριστερό σουτ και να γράφει το 3-0.

Ο Ολυμπιακός όμως, παρά το σκορ αυτό δεν σταμάτησε να προσπαθεί να πετύχει έστω ένα γκολ, θέλοντας να επιμείνει της παρουσίας του στο Καμπ Νου. Και το κατάφερε τελικά στο 89′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Φορτούνη και μία ασύλληπτη κεφαλιά του Δημήτρη Νικολάου, την οποία δε θα μπορόύσε ποτέ να αποσοβήσει ο Τερ Στέγκεν.

Κάπως έτσι, διαμορφώθηκε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να στέκεται αξιοπρεπέστατα στο Καμπ Νου απέναντι στην Μπαρτσελόνα, πετυχαίνοντας και το γκολ της τιμής στα τελευταία λεπτά. Τώρα πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στο ντέρμπι της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις:

Μπαρτσελόνα (Ε. Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Ουμτιτί, Ντιν, Ρομπέρτο, Πικέ, Μπουσκέτς (80′ Αντρέ Γκόμεζ), Παουλίνιο, Ινιέστα (67′ Ράκιτιτς), Σουάρεζ, Μέσι, Ντεουλοφέου (46′ Μασεράνο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τ. Λεμονής): Προτό, Κούτρης, Ομάρ, Μποτία, Νικολάου, Ρομαό, Ζντιέλαρ, Ζιλέ (54′ Τζούρτζεβιτς), Ανδρούτσος, Καρσελά (65′ Πάρντο), Οτζίτζα – Οφόε (71′ Φορτούνης).