Επεισόδια, «ντου» και πλιάτσικο «πράσινων» οπαδών στη Βέροια

Το ματς του Φίλιππου Βέροιας με τον Παναθηναϊκό για την 3η αγωνιστική της Volley League Ανδρών έγινε το απόγευμα της Κυριακής. Στον αγώνα, οι «πράσινοι» νίκησαν 3-0 σετ. Αλλά ποιος να ασχοληθεί με το ματς με όσα έγιναν το απόγευμα της Κυριακής, τόσο εκτός όσο και εντός του ΔΑΚ «Δ. Βικέλας». Στο κλειστό στο Μακροχώρι. Επεισόδια, «ντου» και πλιάτσικο των «πράσινων» οπαδών στη Βέροια.

Επεισόδια και «ντου» στο ΔΑΚ «Δ. Βικέλας»

Σας περιγράφουμε αναλυτικά όσα αναφέρονται στην ιστοσελίδα της ομάδας της Βέροιας: «Ωστόσο, την καλή εμφάνιση και το πάθος των αθλητών της ομάδας μας, που ιδιαίτερα  στο γ’ σετ, κοίταξαν τον πανίσχυρο αντίπαλό “στα μάτια”, φτάνοντας μάλιστα μια ανάσα από την κατάκτηση του σετ, επισκίασαν τα σοβαρά επεισόδια που προκάλεσαν πριν οι οπαδοί των φιλοξενούμενων πριν από την έναρξη του αγώνα και είχαν ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό του γενικού αρχηγού της ομάδας μας, Δημήτρη Αναστασίου.

Συγκεκριμένα πριν ξεκινήσει το παιχνίδι από «ντου» των οπαδών των φιλοξενούμενων, ο Δημήτρης Αναστασίου τραυματίστηκε από χτύπημα που δέχθηκε στα πλευρά, ενώ βρίσκονταν στην είσοδο και έκοβε τα εισιτήρια του αγώνα. Στην συνέχεια το μέλος της οικογένειας του Φιλίππου, διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Βέροιας, όπου ευτυχώς τα αποτελέσματα των εξετάσεων που υποβλήθηκε, δεν έδειξαν κάτι σοβαρό και άπαντες στο τμήμα του εύχονται “περαστικά”.

Ένταση με την αστυνομία στο Μακροχώρι

Το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου 30 λεπτών. Υπήρξε ένταση ανάμεσα στους «πράσινους» οπαδούς και την αστυνομία. Οι οποίοι πήγαν να κάνουν «ντου». Η αστυνομία επενέβη με το ρεπορτάζ από τη Βέροια να αναφέρει πώς έγιναν και συλλήψεις. Μάλιστα υπήρξαν διαβουλεύσεις των αξιωματούχων του αγώνα με την αστυνομία, για να μην ξεφύγει η κατάσταση. Το πιο ενδιαφέρον την ιστορία, σύμφωνα με Μέσα στη Βέροια, ανέφερε ότι τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού στην πορεία τους για το γήπεδο, μπήκαν σε καφετέρια του Μακροχωρίου, όπου εκεί βρισκόταν φίλοι του ΠΑΟΚ, με την κατάσταση… να μην αργεί να ξεφύγει!

Το ερώτημα είναι, όμως, ένα; Θα επέμβει ένας αρμόδιος για τα επεισόδια, για το «ντου», για τον τραυματισμό του γενικού αρχηγού του Φίλιππου Βέροιας, για το… πλιάτσικο στο ΔΑΚ «Δ. Βικέλας»; Δεν έχουν ευθύνη και οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού που δεν φρόντισαν, από τη στιγμή που έφτασαν οι οπαδοί τους στο ΔΑΚ «Δ. Βικέλας», να μην συμβεί το παραμικρό; Αλλά και η Αστυνομία που δεν φρόντισε να αποτρέψει όλους αυτούς να μπουν στο κλειστό γυμναστήριο και να συνεχίσουν τη δράση τους, όταν έχουν προηγηθεί τα επεισόδια στην καφετέρια, στην πορεία για το ΔΑΚ. Να δούμε εάν θα υπάρξουν τιμωρίες και κυρώσεις. Περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον την έκθεση της αστυνομίας, αλλά και τις κυρώσεις που θα παρθούν για τα αίσχη που έγινε στη Βέροια.

Πηγή φωτογραφίας: kerkidasport