Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έπαθε «μπλακ άουτ» και τιμωρήθηκε

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τις αδυναμίες του και το κάκιστο τελευταίο δεκάλεπτο γνωρίζοντας τη συντριβή από την Αναντολού Εφές με 88-69…

Η κατάρα των φετινών εκτός έδρας αναμετρήσεων στην Ευρωλίγκα … χτύπησε ξανά τον Ολυμπιακό, που ηττήθηκε στο «Σινάν Ερντέν» από την ναντολού Εφές με 88-69 πέφτοντας στο 6-4.
Οι «ερυθρόλευκοι» πληγώθηκαν από τηνέλλειψη  λύσεων στο τέταρτο δεκάλεπτο, διάστημα όπου πέτυχαν μόλις τρεις πόντους(!) έναντι 20 της τουρκικής ομάδας και πέταξαν στα στενά του Βοσπόρου την νίκη…

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση, προηγούμενοι 6-0 με ισάριθμους πόντουςοτου Μπομπουά.
Όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να απαντήσει. Ο Φαλ με 7 διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 8-7. Ο Βεζένκοβ με τρίποντο έκανε ο 8-10, ενώ ο Ουόκαπ μπήκε μέχρι μέσα για το 8-12 μπροστά στον Ντάνστον! Δίποντο του Ντόρσεί και γκολ-φάουλ του Βεζένκοφ έφεραν το Ολυμπιακό μπροστά με 10-17 στο 6’.
Η Εφές μείωσε με τις βολές του Μίτσιτς σε 12-17 και με τον Πετρούσεφ για το 14-17. Ένα 4-0 σερί που διακόπηκε από το τρίποντο του Σλούκα στο τέλος της επίθεσης για το 14-20. Οι Μπομπουά με τρίποντο και ο Μίσιτς μείωσαν στον πόντο.
Ο Βεζένκοβ με ωραία προσπάθεια έκανε το 19-22 για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Μίσιτς με4 διαδοχικους πόντους έφερε τηνΕφές μπροστά για το 23-22.
Ο Μάρτιν ισοφάρισε (23-23) με 1/2 βολές, μετά έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έκοψε τον Μπράιαντ και στην τελευταία επίθεση, από ασίστ Σλούκα και καλάθι του εξαιρετικού Βεζένκοβ «γράφτηκε» το 23-25 της πρώτης περιόδου!
Με τον Πρίντεζη να μπαίνει … φορτσάτο στη δέυτερη περίοδο ο Ολυμπαικός προηγήθηκε 25-29 στο 12’, όμως οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε τρομερή βραδιά τον Μπομπουά, ο οποίος αποτέλεσε τον νούμερο σημαντικό κίνδυνο για την «ερυθρόλευκη» άμυνα.
Με το τέταρτο εύστοχο τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες, μείωσε σε 35-36 και έφτασε ο ίδιος στους 15 πόντους! Ο Λάρκιν με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Εφές για το 37-36, με τον Σλούκα να ευστοχεί στο ζευγάρι βολών για το 37-38.
Με πόντους των Σλούκα, Πρίντεζη και ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός άντεξε κι έκλεισε το πρώτο μέρος ισόπαλος στους 44 πόντους.

Με τους Μόερμαν και Σίμον να μπαίνουν στην εξίσωση η Εφές προηγήθηκε 56-49 στο 25, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε,. Με τους Ουόκαπ και Φαλ να προσφέρουν λύσειςς την επίθεση και την άμυνα να «σφίγγει» ο Ολυμπιακός ισοφάισε 63-63 με γκολ-φάουλ του Γάλλου σέντερ
Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την τουρκική ομάδα να προηγείται 68-66.
Με γκολ-φάουλ του Σίμον και νέο τρίποντο του Μπομπουά η Εφές απέκτησε προβάδισμα οκτώ πόντων (74-66) αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.
Για να ακολουθήσει .. πλημμύρα και σειρά λάθος αποφάσεων σε άμυνα και επίθεση και το σκορ να φτάσει στα επίπεδα του 88-69 υπέρ της Πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 23-25. 44-44, 68-66, 88-69