Ο Θρύλος οδηγός με το… καλημέρα!

«Δύο στα δύο» για τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα.

Με σκόρερ τους Ελ Αραμπί και Καφού οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-0 τον Παναιτωλικό στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης».

Μερικές ημέρες μετά τη νίκη 2-0 με την Ομόνοια που δίνει στον Ολυμπιακό αέρα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League, το πρόγραμμα περιλάμβανε ματς πρωταθλήματος. Αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα από τον Πέδρο Μαρτίνς. Παρόλα αυτά, οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν καλό ρυθμό, είχαν φάσεις. Αλλά είχαν και τον Σα σε μεγάλη ημέρα. Μια φορά ουσιαστικά χρειάστηκε να επέμβει στο ματς και το έκανε ειδικά. Στη φάση του 14′ όταν σταμάτησε τον Μάσουρεκ, που βρέθηκε σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή. Κομβική φάση, διότι αν η ομάδα του Αγρινίου προηγούνταν, θα «μιλάγαμε» για άλλο ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με σύστημα 4-4-2, τον Μπρούνο δεξί μπακ, τους Εμβιλά και Καμαρά στον κεντρικό άξονα και τον Κάιπερς δίπλα στον Ελ Αραμπί. Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός έλεγξε το ματς, αλλά καλές ευκαιρίες δεν είχε. Ο Μαρτίνς άλλαζε θέσεις στους Μασούρα και Κάιπερς. Αλλά και πάλι φάσεις δεν έγιναν. Όλα αυτά στα πρώτα 40 λεπτά. Διότι το τελευταία λεπτά του  πρώτου μέρους βγήκαν φάσεις. Ειδικά εκείνη με την κεφαλιά του Ελ Αραμπί που έδιωξε εντυπωσιακά ο Κνετ, ενώ όλοι νόμιζαν ότι η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα ήταν απίθανη!

Η είσοδος του Βαλμπουενά με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν κομβική. Αλλαγή συστήματος, περισσότερη κινητικότητα, φάσεις και στο 48′ ο Ελ Αραμπί μετά το συνδυασμό του Βαλμπουενά με τον Ραντζέλοβιτς και τη σέντρα του Σέρβου, άνοιξε το σκορ (1-0). Το ματς είχε πάρει το δρόμο του. Ο Μαρτίνς μετά το 65ο άρχισε τις κινήσεις από τον πάγκο. Ο Μπουχαλάκης μέσα και τριάδα στον άξονα, μετά φρεσκάρισμα στην ομάδα με τις κινήσεις από τον πάγκο. Ο Παναιτωλικός μια καλή φάση μετά το 14′ δεν έβγαλε άλλη.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Μπήκαν νέα πρόσωπα, ο Ολυμπιακός πίεσε λίγο περισσότερο και στο 86′ το… τελείωσε το ματς. Ο Χασάν έκλεψε την μπάλα από τον Μεδίνα, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, γύρισε στον Καφού που την έστειλε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας στο 86′ το τελικό 2-0 για τους «ερυθρόλευκους». Δύο στα δύο στο πρωτάθλημα, από νωρίς αβαντάζ έναντι του ΠΑΟΚ και το μυαλό ήδη στην Ομόνοια και τη ρεβάνς της Λευκωσίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Μπρούνο, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (77′ Καφού), Καμαρά, Μασούρας (65′ Μπουχαλάκης), Ραντζέλοβιτς (77′ Ραφίνια), Κάιπερς (45′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (70′ Χασάν).

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κνετ, Βάντερσον (65′ Μεντίνα), Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος (78′ Ταχάρ), Τζανακάκης, Λιάβας, Τσιγγάρας (65′ Αριγίμπι), Ντάλσιο, Μάζουρεκ, Ντίας (72′ Μεντόζα), Ματσόλα (78′ Βέργος).