ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ένας είναι το αφεντικό

Αυτός είναι ο Θρύλος. Αυτά είναι τα χρυσά κορίτσια του Ολυμπιακού. Με ψυχή χιλίων λεόντων και με την Άλκηστη Αβραμίδου να κάνει όργια και να αναδεικνύεται σε πρόσωπο του αγώνα ο Ολυμπιακός διέλυσε την Βουλιαγμένη με 7- 8 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Ευρωλίγκας.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι με βασικό όπλο την άμυνα τους αλλά και με μεγάλους πρωταγωνιστές τις δυο τερματοφύλακες. Η Βουλιαγμένη αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και άνοιξε το σκορ με ένα τέρμα της Στεφανία Χαραλαμπίδη. Η απάντηση του θρύλου όμως ήταν άμεση που χωρίς κανένα πρόβλημα η Ασημάκη έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να πάρει κάποιο ικανό προβάδισμα ασφαλείας, έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 2-2.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε οι άμυνες συνέχισαν να πρωταγωνιστούν με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν κάποιο προβάδισμα έτσι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου έληξε ισόπαλο 4-4.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε,  με την Αβραμίδου να αναλαμβάνει τα ηνία στην επίθεση και να πετυχαίνει τρία απανωτά γκολ ο Θρύλος έτρεξε ένα σερί  έκανε εύκολα το 5-7 και ουσιαστικά κλείδωσε την υπόθεση νίκη καθώς από εκείνο το σημείο η Βουλιαγμένη δεν μπόρεσε να αντιδράσει και όλες οι προσπάθειες της έβρισκαν εμπόδιο από το τοίχος της άμυνας του Θρύλου αλλά και της Ιωάννας Σταματοπούλου.

Το σύνολο του Χάρη Παυλίδη, θα βρεθεί για έκτη φορά σε ευρωπαϊκό τελικό, τρίτο στην Ευρωλίγκα, ενώ μετράει και τρεις στο Len Trophy αλλά και δυο τελικούς Σούπερ Καπ και το μεσημέρι του Σαββάτου (20/4, 14:15), θα διεκδικήσει το τέταρτο ευρωπαϊκό του τίτλο.

Τα οχτάλεπτα: 2-2 4-4, 6-7 7-8
Bουλιαγμένη: Χυδηριώτη 3 Διαμαντοπούλου Β 1 Στεφανία Χαραλαμπίδη 2  Ξενάκη
Ολυμπιακός: Ασημάκη Τσουκαλά Πλευρίτου Μανωλιουδάκη Αβραμίδου 4