ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ένα όμορφο κυριακάτικο μεσημέρι!

Μια καλή «προπόνηση» ήταν για τον Ολυμπιακό το σημερινό ματς με τον Εύνικο. Καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν πολύ μεγάλη. Επιπλέον, με άμυνα 8 πόντους συνολικά σε πρώτο και τέταρτο δεκάλεπτο συνολικά, η δουλειά ήταν εύκολη. Έτσι, ο Θρύλος νίκησε 79-41 την ομάδα των Άνω Λιοσίων. Μιας και είχε επιθετική πολυφωνία και σκορ από 9 διαφορετικές παίκτριες. Ένα όμορφο κυριακάτικο μεσημέρι.

• MVP: Μπρουκ Γουίλιαμς. Άλλο ένα πολύ καλό ματς από την Αμερικανίδα γκαρντ με 20 πόντους και 7/10 σουτ!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ουσιαστικά το τελείωσε σε 5 λεπτά, με το 16-0!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ντιάμοντ – Αλέξις Μπατλς. Με 4/14 σουτ, εκ των οποίων 2/10 δίποντα και 5 λάθη, δεν βοήθησε.
  • THE POINT: Ο Ολυμπιακός είχε +16 ασίστ (24-8) και +10 κλεψίματα (14-4), ενώ υποχρέωσε τον Εύνικο σε 20 λάθη.

Σαρωτική εκκίνηση

Ο Ολυμπιακός μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στο ματς. Καθώς ως το 5′ δεν δέχθηκε πόντο και με την Γουίλιαμς (7π.) σε καλή ημέρα, προηγήθηκε 16-0. Η ομάδα του Εύνικου σκόραρε με μια βολή (1-16), αλλά οι «ερυθρόλευκες» με την Χριστινάκη (8π.) έφτασαν στο +20 (1-21, 8′). Ωστόσο η ομάδα των Άνω Λιοσίων πέτυχε το πρώτο σουτ εντός παιδιάς, 2:06 για το δεκάλεπτο. Επίσης, αυτό έληξε με 3-25. Η Ελληνίδα φόργουορντ πέτυχε το 5-30 (14′), με την ίδια να έχει 12 πόντους! Όμως ο Εύνικος μείωσε στους 17 (17-34, 18′) με την Κασαπόγλου, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το Θρύλο να έχει σχεδόν νταμπλ σκορ (21-40).

Ένα όμορφο μεσημέρι

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ανέλαβαν ξανά δράση οι Γουίλιαμς και Χριστινάκη. Έτσι ο Ολυμπιακός έκανε ξανά νταμπλ σκορ (23-46, 23′). Η Αμερικανίδα γκαρντ είχε καλή… επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Για την ακρίβεια με δικό της δίποντο στο 26′, έφερε τη διαφορά μια… ανάσα από τους 30 πόντους (28-57). Εντούτοις, ο Εύνικος έκλεισε το δεκάλεπτο στο -25 (36-61). Όπως φάνηκε, αυτό ήταν πρόσκαιρο. Διότι ο Θρύλος έκανε σερί 11-0 στην τέταρτη περίοδο και το τρίποντο της Σπυριδοπούλου έφερε το σκορ στο 36-72 (36′). Έτσι, 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σκόραρε και η νεαρή Άννα Κυριακούδη για το +40 (39-79). Ένα όμορφο κυριακάτικο μεσημέρι.

Τα δεκάλεπτα: 3-25, 2140, 36-61, 41-79.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.