Εμφάνιση….Πρωταθλητή

Το πιο σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του 44ου Πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός με το 0-2 κόντρα στην Κέρκυρα. Πολύ καλή εμφάνιση από τους Πειραιώτες που είχαν σκόρερ τους Φορτούνη και Μάριν.

Ο Τάκης Λεμονής, ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Καπίνο, ενώ από δεξιά προς αριστερά είχαμε τους Φιγκέιρας-Μποτία -Ντα Κόστα και Ντε λα Μπέγια.

Στην μεσαία γραμμή Ρομαό και Καμπιάσο,μπροστά τους ο Φορτούνης,με τον Σεμπά αριστερά, τον Μάριν δεξιά και  τον Καρντόσο μοναδικό προωθημένο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι,οι Πρωταθλητές ξεκίνησαν πολύ δυνατά, θέλοντας να τελειώσουν το ματς από νωρίς.Κερδίζοντας τη μάχη του κέντρου, με τον Φορτούνη να έχει κέφια , όπως και όλη η ομάδα.

Μόλις στο 5, ο Καρντόσο, “έστρωσε” για τον Καμπιάσο αλλά το σουτ του Αργεντίνου δεν βρήκε στόχο.

7 λεπτά αργότερα, από το φάουλ του Φορτούνη η κεφαλιά του Ρομαό βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουτζαβασίλη.

Ωστόσο, στο 20ο λεπτό, ο Πρωταθλητής άνοιξε το σκορ. Με τον Σέμπα να κάνει εξαιρετική ενέργεια ,τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα και τον Φορτούνη να παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή και να σκοράρει .

7 λεπτά αργότερα,ο “Φορτού” λίγο έλειψε να κάνει το 0-2, όταν ο 25 χρονος μέσος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι από πολύ κοντά.

Στο 37, ο Μάριν ήταν αυτός που απώλεσε  τεράστια ευκαιρία για το 0-2 με τη συνεργασία Καρντόζο-Ντε Λα Μπέγια, με τον Γερμανό να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να σπαταλά ακόμα μία ευκαιρία με τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει τη κεφαλιά του Καμπιάσο από κοντά.

Και η επανάληψη ξεκίνησε με ιδιαίτερη ένταση από τους “ερυθρόλευκους” που ξεκίνησαν δυνατά για να “τελειώσουν” το ματς, αλλά ο Κουτζαβασίλης είπε εκ νέου όχι τόσο  στον Σεμπά στο 56, όσο και στον Καρντόσο,ένα λεπτό μετά.

Φτάσαμε στο 67, για να έχουμε την πρώτη φάση για τους “Φαίακες”.Με τον Γκόμες να γεμίζει, το Ντα Κόστα να κάνει λάθος και τον Τιράμ υπό την πίεση του Μποτία να στέλνει  τη μπάλα άουτ.

Ενα λεπτό μετά, ο Φιγκέιρας έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Ανσαριφάρντ έστρωσε για τον Φορτούνη που έκανε ντρίπλα εξαιρετική πραγματικά “αδειάζοντας” δύο αμυντικούς, έκανε το σουτ αλλά ο Κουτζαβασίλης έδιωξε.

Στο 77, έγινε το 2-0 με τη νίκη των Πειραιωτών να “κλειδώνεται” ,όταν ο Ανσαριφάρντ έβγαλε κάθετη για τον Μάριν με τον Γερμανό να κάνει μία απίστευτη έμπνευση κάνοντας λόμπα πάνω από τον κίπερ της Κέρκυρας για το 0-2.

Στο 80, η Κέρκυρα πήγε να μπει στο ματς,εκ νέου, μετά από κεφαλιά του Νίκιτς, από κόρνερ, ο Ρομαό πάνω στη γραμμή έσωσε το κίνδυνο με τη μπάλα να χτυπάει στο πόδι του και να φτάνει στον Καπίνο.

Τελευταία καλή φάση στο ματς, το τετ α τετ του Φορτούνη με τον Κουτζαβασίλη από την ασίστ  του Τσόρι, αλλά ο κίπερ της Κέρκυρας έκοψε το οπτικό πεδίο του άσου των Πειραιωτών  και έδιωξε τη μπάλα.

Κέρκυρα : Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζαραδούκας, Νίκιτς(85′ Ανδρεόπουλος), Ντιόγκο(81 Γεωργακόπουλος), Ιωάννου, Σιόντης, Κόντος(76 ‘Επστάιν), Γεωργίου, Γκόμες, Τουράμ

Ολυμπιακός: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Μποτία, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο(66 ‘Μάρτινς), Φορτούνης, Μάριν(82 ‘Τσόρι), Σεμπά, Καρντόσο(66 Ανσαριφάρντ)