ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εκτός λειτουργίας στο 2ο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι έπρεπε στο πρώτο ημίχρονο του τρίτου τελικού της Handball Premier με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Αλλά και ό,τι δεν έπρεπε στο δεύτερο. «Κόλλησε» για 14 λεπτά στην επίθεση. Επιπλέον, αμυντικά δέχθηκε σε 15 λεπτά όσα γκολ δέχθηκε σε πρώτο μισό του ματς. Το αποτέλεσμα ήταν η ήττα 23-19 στο «Γ. Κασιμάτης». Άρα, η προσοχή όλων είναι πλέον στον τέταρτο τελικό, την Παρασκευή (26/5, 19:30) στο κλειστό της Ηλιούπολης. Εκτός λειτουργίας στο 2ο ημίχρονο!

• O MVP: Ιβάν Μάτσκεβιτς. Δεύτερος σερί τελικός στο ΟΑΚΑ που ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε τη διαφορά με τις αποκρούσεις του.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η κακή αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» στο διάστημα 31′-45′ όταν δέχθηκαν όσα γκολ είχαν δεχθεί στο 1ο ημίχρονο.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ελμίρ Γκρατζάν. Ο πίβοτ του Ολυμπιακού δεν βοήθησε καθόλου επιθετικά, ενώ «σπατάλησε» πολλές ευκαιρίες, ειδικά σε τετ-α-τετ!
  • THE POINT: Το σερί 7-0 της ΑΕΚ από το 36′ ως το 48′ καθόρισε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του τρίτου τελικού.

Έπεσε πάνω στον Μάτσκεβιτς

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός έκανε νευρική εκκίνηση στο ματς. Ειδικότερα στο πρώτο πεντάλεπτο. Με τον Μάτσκεβιτς να έχει κατεβάσει ρολά, τον Νιοκάς να σημαδεύει το δοκάρι. Χρειάστηκαν σχεδόν 5 λεπτά για να ανοίξει… λογαριασμό ο Παπαβασίλης (2-1). Αν και η ΑΕΚ προηγήθηκε 3-1, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με Δομπρή και Παπαβασίλη (3-3, 8′), Οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση μαζί με τις επεμβάσεις του Μάτσκεβιτς έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο +2 (7-5 και 8-6).

Επιπλέον, ο Ολυμπιακός είχε δύο «νεκρά» διαστήματα 4 λεπτών και ένα 7 λεπτών, αντίστοιχα, στην επίθεση. Αλλά στα τελευταία 9 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπάουερ να ανεβάζει την απόδοσή του, ο Θρύλος αντέδρασε. Έτσι, ο Μοντόρο ισοφάρισε σε 8-8 και στο τέλος του ημιχρόνου ο Οστρούτσκο με πέναλτι, σε 9-9.

Εκτός… λειτουργίας

Ωστόσο ό,τι είχε χτίσει ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο, το «γκρέμισε» στο δεύτερο. Στο πρώτο δεκάλεπτο αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα. Έτσι, η ΑΕΚ σκόραρε 6 γκολ ως το 40′. Επιπλέον, έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν 14 λεπτά! Ακόμη, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 7-0, από το σημείο που ο Νιοκάς μείωσε σε 12-11 (35′). Με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να βρεθεί πίσω στο σκορ με 8 τέρματα (19-11) στο 48′.

Ήταν ένα διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν σε… τείχος, με τον Μάτσκεβιτς να κάνει άλλες πέντε σημαντικές αποκρούσεις! Ωστόσο, παρότι ο Θρύλος έκανε ένα μίνι σερί 3-0 σε δύο λεπτά (49′-51′) και μείωσε σε 19-14, η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη. Πράγματι έκανε στη συνέχεια νέο επί μέρους 4-1 για να μειώσει με τον Καραμπουρνιώτη σε 22-19 (58′). Όμως, ως εκεί καθώς ο χρόνος ήταν λίγο για κάτι περισσότερο. Εκτός λειτουργίας στο 2ο ημίχρονο!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-5, 7-6, 8-6, 9-9 (ημιχ.) 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19.

ΑΕΚ (Αλ. Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Νικολαΐδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 6, Αλμέιδα 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Μπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

• Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος.
  • Δίλεπτα: 2-3.
  • Πέναλτι: 3/4 – 2/3.