ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΚώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έ«Χ»ασαν την νίκη στο 94’

Ο Ολυμπιακός Β’ δέχθηκε την ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από την ΑΕΚ Β’ , μένοντας στο 1-1, ωστόσο για όγδοο ματς παρέμεινε αήττητος

Τις εξαιρετικές του εμφανίσεις στο πρωτάθλημα του Νοτίου Ομίλου της Super League 2  συνέχισε ο Ολυμπιακός Β’, που αναδείχθηκε ισόπαλος της ΑΕΚ Β’ με 1-1

Το νεανικό σύνολο του Αριέλ Ιμπαγάσα ήταν καλύτερο από την ΑΕΚ Β’, και με λίγη τύχη θα μπορούσε να είχε φτάσει στην νίκη στο ματς που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του Ρέντη, αφού δέχθηκε την ισοφάριση στο 94’

Οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν σ το 41′ με γκολ του Νίκολιτς, όμως στο 90+4 οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα και διαμόρφωσαν το τελικό 1-1. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν έξι νίκες και δύο ισοπαλίες στα τελευταία 8 παιχνίδια που έχουν δώσει.

Με φουλ επιθειτκές διαθέσεις ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός Β’ Στο 16′ ο Ιμπαγάσα έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Μπα ο οποίος βγήκε τετ α τετ, έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας Χατζηεμμανουήλ έδιωξε σε κόρνερ. Η υπεροχή των «ερυθρόλευκων» απέφερε καρπούς στο 41’. Ο Κωστή «άνοιξε» την μπάλα στα δεξιά για τον Ιμπαγάσα, ο οποίος έκανε την κάθετη μπαλιά στον Νίκολιτς με τον μπακ του Ολυμπιακού να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και με πλασέ να ανοίγει το σκορ.

Η ΑΕΚ Β’ έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 94’ με κεφαλιά του Χριστόπουλου που εκμεταλλεύθηκε αδράνεια της «ερυθρόλευκης» άμυνας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ U23 (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Νίκολιτς, Λιάτσος (68′ Καράκουτης), Σουρλής, Μαρίνος (68′ Αργυρίου), Ι. Ιμπαγάσα (60′ Πινακάς), Κωστή, Μπα (87′ Σαπουντζής).

ΑΕΚ Β’ (Σ. Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Κάτσικας (46′ Γκολφίνος), Λάτσι, Χατζηκυριάκος, Ραντόνια, Λέλεκας, Νούλας (55′ Γερολέμου), Πάρρας, Τζούντα Γκαρσία (55′ Κ. Σταμούλης), Απ. Χριστόπουλος, Μαχαίρας.