Εκανε το χρέος του

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του και επικρατώντας με 5-2 της Μπάτσκα Τοπόλα προκρίθηκε στα Play off του Κόνφερενς. Εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, με κενά αμυντικά στο δεύτερο που έβγαλαν ξανά κάποιες παθογένειες. Δύο γκολ απο  Ποντένσε ,ένα αυτόγκολ Ιλιτς και Ελ Κααμπί -Ελ Αραμπί οι σκόρερ.

H στιγμή: Τα δύο γκολ του Ποντένσε που έβγαλαν το όποιο άγχος.

ΜVP: Ο Κώστας Φορτούνης  έκανε ένα ώριμο παιχνίδι  με τρείς ασίστ και  γενικά μία ακόμα γεμάτη εμφάνιση

Ο αδύναμος κρίκος:  Ο Ορτέγα  είχε καλές και κακές στιγμές.

Το κοράκι:  Ο Μόρτεν Κρογκ έδωσε αρκετές κάρτες αλλά δεν επηρέασε το ματς

Πως ξεκίνησε :  Ο Καρβαλιάλ ξεκίνησε με ένα 4-2-3-1  και τερματοφύλακα τον Πασχαλάκη .Τετράδα μπροστά, από δεξιά προς αριστερά οι Ροντινέι-Ρέτσος-Ντόη -Ορτέγα. Μαντί -Εσε στη μεσαία γραμμή και μπροστά τον Φορτούνη. Στα άκρα -Ποντένσε-Μασούρας -και μπροστά ο Ελ Κααμπί,

To ματς:

Μία παρτίδα σκάκι …20 λεπτών

Το παιχνίδι, στο πρώτο 20 λεπτο, έμοιαζε με παρτίδα σκάκι.   Με τις δύο ομάδες να έχουν κοντά τις γραμμές, να πιέζουν ψηλά και να περιμένουν το λάθος του άλλου.

Με λιγοστούς χώρους δράσης και το γήπεδο άδειο, η ένταση έλειπε ,με τον Ολυμπιακό, απλά να έχει κατοχή μπάλας  επιλέγοντας το 4-4-2 και τον Μασούρα κοντά στον Ελ Κααμπί..

Το βιολί του ο Ελ Κααμπί

Στο 21 ,όμως , ήρθε ο πρώτος λόγος για να  “ξυπνήσουν” τα αίματα. Με το Ροντινέι να βγάζει σέντρα και τον Ελ Κααμπί, με κεφαλιά, να ανοίγει το σκορ για το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα ο Ποντένσε βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Ιλιτς δεν ανησύχησε, ενώ οι Σέρβοι απείλησαν στο 29 με  το σουτ του Τζάκοβατς που έφυγε άουτ.

Πίεση και γρήγορη μετάβαση

Ο Καρβαλιάλ  ζητούσε πολύ πίεση ψηλά ,κοντά τις γραμμές και όπως φαινόταν ήταν αρκετά ικανοποιημένος από τους Μασούρα-Ελ Κααμπί, κυρίως αλλά  και τον Φορτούνη που και έκλεβε μπάλες αλλά και δημιουργούσε. Σε αυτόν που δεν έβγαινε τίποτα ήταν ο Ποντένσε  ο  οποίος ΄δεν μπορούσε να συγχρονιστεί με τίποτα. Ολα αυτά μέχρι το 38.

Ντάνιελσάν και 3-0

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ποντένσε έπρατε λες και άλλαξε τσιπάκι.  Στο 39, ο Πορτογάλος χόρεψε όλη την άμυνα των Σέρβων και όταν βρήκε χώρο …σούταρε  και βρήκε στόχο για το 2-0.

Στο 44, και σε  γρήγορο τρανζίσιον, ο Φορτούνης έβγαλε για τον  Πορτογάλο  που προχώρησε τόσο όσο για να βρεί χώρο και να σουτάρει για το 3-0.

Το ματς θα είχε πάρει αστρονομικές  διαστάσεις στο σκορ αλλά   στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Φορτούνης έκανε σλάλομ ,σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Ο Ρέτσος και το λάθος του Ορτέγα

Με το ξεκίνημα του β μέρους και πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά μπήκαν ήδη δύο γκολ! Ενα για κάθε πλευρά. Πρώτα στο 46 με την κεφαλιά -δυναμίτη του Ρέτσου ,απο κόρνερ του Φορτούνη για το 4-0,αν κα χρεώθηκε αυτογκολ του κίπερ Ιλιτς καθώς η μπάλα χτύπησε δοκάρι και στην πλάτη του.  Ενα λεπτό μετά από λάθος του Ορτέγα, στην άμυνα, ο Τζάγκοβατς  έκλεψε και νίκησε τον Πασχαλάκη για το 4-1. Ενα ακόμα γκολ που δέχεται η άμυνα του Ολυμπιακού απο ατομικό λάθος.

Χαλάρωση και  απάντηση απο τους Σέρβους

Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε  και οι Σέρβοι ,που δεν είχαν τίποτα να χάσουν , έγιναν επικίνδυνοι . Στο 57, ο Σος, που μόλις είχε μπει στο ματς  έπιασε δυνατή κεφαλιά ,ύστερα απο σέντρα-διαβήτη αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ ακόμα και όταν ο Κούβελιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη  (6) ,ένα λεπτό μετά το αργό τρανζίσιον στην άμυνα των Πειραιωτών και  το αντίστοιχο γρήγορο των Σέρβων ο Τσίρκοβιτς βρήκε χώρο  ,απο αριστερά, προχώρησε και σκόραρε για το 4-2.

Ελ Αραμπί -Μπιέλ και 5-2

Ο Καρβαλιάλ έβαλε Ελ Αραμπί και Μπιέλ για  Κααμπί-Μασούρα  θέλοντας να τονώσει την επιθετική  γραμμή αλλά και την πίεση ψηλά (64) και τελικά δικαιώθηκε στο 68. Με συνεργασία Ροντινέι-Εσε -Φορτούνη  που έβγαλε για τον Αραμπί, ο οποίος “χάιδεψε” τη μπάλα τόσο για το 5-2 .

Κάπου εκεί οι Σέρβοι παρέδωσαν πνεύμα και  ο Ολυμπιακός συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες.  Πρώτα με Μπιελ στο 71(έδιωξε ο Ιλιτς),εν συνεχεία  Ποντένσε στο 76(σουτ άουτ),Ελ Αραμπί(85) τον κόντραρε ο Στάγιτς και η μπάλα έχασε την ταχύτητα της ,και  πάλι Αραμπί στο 86,(σούτ έξω απο την περιοχή που έδιωξε ο κίπερ της Τοπόλα) ,Μπιελ  στο 88 με σουτ που έδιωξε ο Ιλιτς.

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα – Έσε(72 Αλεξανδρόπουλος), Καμαρά(85 Ρίτσαρντς) – Ποντένσε, Φορτούνης(72 Καρβάλιο), Μασούρας(64 Μπιελ) – Ελ Κααμπί(64 Ελ Αραμπί)

Μπάτσκα Τόμπολα (Ζάρκο Λάζετιτς): Ίλιτς – Κρστιτς, Στόγιτς, Κάλουσιτς(86, Πέτροβιτς(55 Σος)  – Σβέτκοβιτς, Ράντιν(55 Βούλιτς), Κούβελιτς, Ντάκοβατς – Τσίρκοβιτς(72 Στανιτς), Μιλοβάνοβιτς(55 Ράκονιατς)