ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έκανε «ποδαρικό» και έβγαλε… 31

Με ιδανικό τρόπο μπήκε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, αγωνιστικά, στο 2024. Διότι στο πρώτο της ματς για το νέο έτος, έφτασε σε μια άνετη νίκη. Για την ακρίβεια, οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 87-56 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.Έκανε «ποδαρικό» και έβγαλε… 31.

Καθώς οι πρωταθλήτριες Ελλάδας είχαν πέντε διψήφιες. Ξεχώρισε η Τόμπιν με νέο double-double (13π., 13ρ., 1ασ., 2 κλ.). Επίσης πολύ καλή παρουσία είχαν οι Γουίλιαμς (16π.), Χριστινάκη (17π.), Βίτολα (14π., 3κλ., 2κοψ.) και Σπυριδοπούλου (10π., 7ρ., 4ασ.). Ακόμα θετικές ήταν η Νικολοπούλου (9ασ., 5κλ., 2κοψ.) και η Καρλάφτη (9π., με 3/4τρ.).

• Η MVP: Άννα Σπυριδοπούλου. Πέτυχε 8 σερί πόντους στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου και είχε γεμάτη στατιστική (10π., 7ρ., 4ασ.).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η δυναμική εκκίνηση στη δεύτερη περίοδο που ο Ολυμπιακός έκανε 8-0, για να προηγηθεί με +17 (35-18).
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Γεωργία Δαμουλάκη. Η νεαρή γκαρντ του ΠΑΣ έπαιξε για 10:01, δεν σούταρε καν, ενώ υπέπεσε σε 4 λάθη.
  • THE POINT: Το εξαιρετικό ποσοστό 55% του Ολυμπιακού στα τρίποντα (11/20), οι +10 ασίστ (28 με 18) και τα 6-1 κοψίματα.

Η κεφάτη Γουίλιαμς

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0 με την Γουίλιαμς να σκοράρει το πρώτο καλάθι του 2024. Αλλά μετά το 5-3 με τη βολή της Αμερικανίδας, τα Γιάννινα έκαναν σερί 6-0 για το 5-9 (4′). Ωστόσο μέσα από την άμυνά του ο Θρύλος αντέδρασε. Έτσι στο 9-12 (5′) «απάντησε» με σερί 12-3 και συνολικά 1-3 για το 24-15 (8′) και την Μπρουκ να ξεχωρίζει (14π.). Επιπλέον δεν δέχθηκε πόντο για 3 λεπτά. Ο ΠΑΣ έβρισκε λύσεις από μακριά και μείωσε 24-18 (9′), καθώς είχε 4/6 τρίποντα. Κατόπιν σκόραρε η Βίτολα από τα 6,75μ. (2/2τρ.) για το 27-18 του πρώτου δεκαλέπτου, με την Νικολοπούλου να έχει 6 ασίστ.

Έπεσε ο ρυθμός

Στην αφετηρία της 2ης περιόδου (11′), η διαφορά έγινε διψήφια (+12, 30-18). Επιπρόσθετα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας δεν δέχθηκαν πόντο για 4:25. Επιπλέον, έκαναν σερί 8-0 με πόντους της Σπυριδοπούλου για το 35-18 (15′). Όμως η ομάδα της Ηπείρου μείωσε σε 35-24 με την Σαρηγιαννίδου (16′). Αλλά η Τόμπιν με γκολ-φάουλ διατήρησε το +16 (40-24, 17′). Αν και ο ΠΑΣ πλησίασε στους 11 πόντους (40-29, 19′), η Χριστινάκη σκόραρε για το 42-29 του ημιχρόνου και την Νικολοπούλου να έχει ήδη 8 ασίστ. Ακόμα το επί μέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 15-11.

Ο Θρύλος το «καθάρισε»

Αξίζει να σημειωθεί πώς στις αρχές της 3ης περιόδου, ο Ολυμπιακός πήρε σκορ από αρκετές παίκτριές του. Καθώς πέτυχαν πόντους οι Τόμπιν, Γουίλιαμς, Βίτολα και Χριστινάκη για το 51-35 (27′). Επίσης, με τρίποντο της Καρλάφτη η διαφορά πήγε ξανά στους 17 (58-41, 29′). Ακόμα ξεπέρασε τους 20, όταν η Νικολοπούλου ευστόχησε σε δίποντο για το 62-41 (48” πριν το φινάλε), ενώ η περίοδος έκλεισε με νέο τρίποντο της Καρλάφτη (65-41). Ειδικότερα η Βίτολα έκανε τη διαφορά στην περίοδο με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

«Ποδαρικό» με… 31

Ωστόσο μετά το δίποντο της Πράπα στα 22” μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου (65-43), ο Θρύλος «έτρεξε» σερί 8-0. Το αποτέλεσμα ήταν το +30 (73-43, 33′) μετά το δίποντο της Τόμπιν. Για να βρει σκορ ο Ολυμπιακός και με την Αναστασοπούλου και να πάει στο +31 (79-48, 35′). Αλλά η Χριστινάκη ανέλαβε δράση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μιας και σημείωσε 12 από τους 17 πόντους της στην περίοδο, μαζί με το τελευταίο τρίποντο στο ματς που διαμόρφωσε και το τελικό 87-56. Έκανε «ποδαρικό» και έβγαλε… 31.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 42-29, 65-41, 87-56.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.