Έκανε … πλάκα στο Μετς!

Πανεύκολα ο Ολυμπιακός υπέταξε 3-0 τον Παναθηναϊκό μετατρέποντας σε … πάρτι την αναμέτρηση και πέτυχε την 11η διαδοχική του νίκη.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το 2018 συντρίβοντας τον αιώνιο … πελάτη Παναθηναϊκό με 3-0 στο κλειστό του Μετς.

Οι «ερυθρόλευκοι» αποδίδοντας εξαιρετικά για δύο σετ, υπ έταξαν τους «πράσινους» και πανηγύρισαν την 11η συνεχόμενη νίκη τους στη φετινή Α1, συνεχίζοντας ακάθεκτοι την ξέφρενη κούρσα τους προς την επιστροφή τους στον θρόνο του ελληνικού βόλεϊ

Η αγωνιστική απραξία των προηγούμενων ημερών επηρέασε στο πρώτο σετ τους παίκτες του Φερναντο Μπενίτεθ, που φάνηκαν να μην έχουν βρει τον απαιτούμενο ρυθμό.

Ο  Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα επιτρέποντας στον ΠαναθηναΪκό να μείνει μέχρι τέλους στην διεκδίκησή του.

Δύο μαζεμένοι άσοι όμως του Οϊβάνεν μετέτρεψαν το 25-25 σε 25-27 κι επέτρεψαν στον Θρύλο να το κατακτήσει και ουσιαστικά αν ανοίξει διάπαλτα τον δρόμο για την 11η διαδοχική τουνίκη.

Ανέβηκε αισθητά στο δεύτερο σετ!

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει τον δείκτη απόδοσής του και να αποδεικνύει έμπρακτα την διαφορά ποιότητας που τον χώριζε από τους αντιπάλους του.

Με τους Ράουντερβινκ, Αλεξίεφ να ηγούνται στο σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 6-8, για να ακολουθήσει ξέσπασμα στην συνέχεια από μέρους των παικτών του Φερνάντο Μπενίτεθ και οι «ερυθρόλευκοι» να κλείσουν το δεύτεο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 10-16.

Ο Ολυμπιακός με όπλο την ποιότητα λύσεών διατήρησε το προβάδισμά του στους 7-8 πόντους.Με άσο του Ζουπάνη, ο Θρύλος προηγήθηκε 15-24, για να κατακτήσιε και το δεύτερο σετ με 16-25, χάρη σε καλά παιγμένο πρώτο χρόνο του Ανδρέα Ανδρεάδη

Πανεύκολα και στο τρίτο σετ

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και αφού αρχικά προηγήθηκαν 5-3, έκλεισαν το πρώτο τενχικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 8-7 εκμεταλλευόμενοι κάποιες ολιγωρίες των παικτών του Φερνάντο Μπενίτεθ.

Στη συνέχεια, όμως οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με πόντους των Πετρέα, Ράουντερβινκ και Αλεξίεφ προηγήθηκαν 10-13  αναγκάζοντας τον «πράσινο» πάγκο να καλέσει τάιμ άουτ…

Δύο συνεχόμενοι άσοι του Ράουντερβινγκ έγραψαν το 10-15 και μία επίθεση του Αλεξίεφ έδωσε την δυνατότητα στον Θρύλο να πάει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 11-16

Το μπλοκ του Πετρέα και η επίθεση του Ράουντερβινκ έφεραν τον Ολυμπιακό στο 12-18  για να φτάσει εύκολα στην νίκη με 3-0 κατακτώντας το τρίτο σετ με 18-25.

Τα σετ: 25-27, 16-25, 18-25