ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έκανε … πλάκα ο Θρύλος

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού την αναμέτρηση με τον Ζαφειράκη Νάουσας. Καθώς τον νίκησε άνετα με 34-19, στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης. Έτσι έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier. Έκανε … πλάκα ο Θρύλος.

Επομένως τώρα οι «ερυθρόλευκοι» μπορούν με άνεση να ρίξουν το βλέμμα τους, στα κύπελλα Ευρώπης. Διότι το προσεχές Σάββατο θα αντιμετωπίσουν στη νότια Ιταλία τη Ρέιμοντ Σάσαρι, για το δεύτερο γύρο του EHF European Cup.

Έκανε… πλάκα ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με γκολ του Μιχαηλίδη, στο 2:51, προηγήθηκε με 3-0. Επίσης, ο Σλίσκοβιτς «έγραψε» το 5-2, στο 7:35. Ο Ζαφειράκης μείωσε σε 5-4 και 6-5, όμως ο Μοντόρο έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (10-6). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-12. Αλλά ο Παπαβασίλης διαμόρφωσε σε «νεκρό» χρόνο (29:59) το 15-12 του ημιχρόνου. Επιπλέον, με δυνατή εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στο 36′ στα 6 γκολ (18-12). Επιπρόσθετα, ο Καραμπουρνιώτης στην κόντρα έδωσε… αέρα 8 γκολ (22-14) και ο Τζίμπουλας 10 τερμάτων (26-16, 48′). Πράγματι, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 57ο λεπτό, έφτασαν στο +14 (32-18), με τον Κάβτσιτς. Ακόμη, ο Τζίμπουλας διαμόρφωσε το τελικό 34-19, στο 59:10.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-4, 8-5, 10-7, 13-10, 15-12 (ημχ), 17-12, 20-14, 24-16, 27-17, 30-18, 34-19.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 4, Βίντα 3, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 2, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 1.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Κ. Δεληγιάννης): Μπόλας 1, Τσαγκέρας, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλέντρας, Μπάρμπας, Μισαηλίδης 4, Ρότζιος, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης 6, Αποστολίδης 2, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσάτσας, Φερλαχίδης, Λόλας.

• Διαιτητές: Γερουλάνος- Γερουλάνος, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 3/3-3/3