Έκαναν… περίπατο στη Βούλα

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού έβγαλαν αντίδραση μετά το ματς με τον Παναθηναϊκό και την ήττα στο Ρέντη. Λίγα 24ωρα πριν τη νέα ευρωπαϊκή τους υποχρέωση, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σε μια άνετη και «καθαρή» νίκη (σ.σ.: με 3-0 σετ) κόντρα στη Θέτιδα. Έκαναν… περίπατο στη Βούλα.

«Περίπατο» στη Βούλα

Μέσα σε μία ώρα και 14 λεπτά, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την Θέτιδα. Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» αιφνιδιάστηκαν (4-1). Αλλά αντέδρασαν με Λαμπρούση και Γουίντερς. Επιπλέον, μετά το 10-10 ανέβασαν στροφές. Καθώς με συνεχόμενους πόντους της Σάλας η διαφορά πήγε στους 5 (11-16) και στους 8 (12-20) πόντους, αντίστοιχα. Λοιπόν, η Εμμανουηλίδου τέλειωσε το σετ με 25-17. Αλλά στο δεύτερο ο Ολυμπιακός από νωρίς ήταν στο +4 (6-2) με την Κουβανή ακραία, που έφερε και το +6 (5-11).

Αν και η Θέτις πλησίασε στον πόντο, 19-20, δεν έκανε κάτι παραπάνω. Καθώς η Κούμπουρα με δύο άσσους έκανε το 19-24. Έτσι, το σετ έληξε με χαμένο σερβίς των γηπεδούχων. Βέβαια, στο τρίτο σετ βγήκε η «ερυθρόλευκη» αντίδραση. Με σερί 6-0, το 2-0 έγινε 2-6 με την Σάλας. Στη συνέχεια, η Γουίντερς πήρε το μπλοκ άουτ (19-15). Χάρη σε έναν ακόμη πόντο της Σάλας, ήρθε το 25-21 στο τρίτο σετ, για τη νίκη 3-0 του Ολυμπιακού. Έκαναν… περίπατο στη Βούλα.

Τα σετ 0-3 σε 1’14: 17-25, 20-25, 21-25.

• 1ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 17-25
  • 2ο σετ: 3-8, 13-16, 19-21, 20-25
  • 3ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 21-25

** Οι πόντοι της Θέτιδας Βούλας προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΘΕΤΙΣ ΒΟΥΛΑΣ (Γιώργος Ρούσσης): Οικονομίδου 12 (11/33 επ., 1 άσος), Χέιντεν 8 (4/23 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Πολιτάνσκα 4 (3/7 επ., 1 άσος), Σιρίνινα 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 4 (4/16 επ., 49% υπ. – 10% άριστες), Παπαγεωργίου 11 (8/11 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ., 62% υπ. – 44% άριστες), Συριστατίδη, Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 4 (4/9 επ.), Γουίντερς 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 16% άριστες), Λαμπρούση 7 (3/11 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 17 (17/26 επ., 69% υπ. – 31% άριστες), Κούμπουρα 18 (15/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καράρο / Κοσμά (λ., 56% υπ. – 19% άριστες).