Είχε τρόπο…

Δύο στα δύο για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα ,με το 80-75 απέναντι στη Μάλαγα να είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τη δυναμική και την ψυχολογία του Θρύλου  που πιέστηκε ιδιαίτερα από τους Ισπανούς , οι οποίοι έχοντας  και την  αβάντα της διαιτησίας που άφηνε ελεύθερα το υπέρμετρα σκληρό παιχνίδι  τους πήγαν να γυρίσουν το ματς από το -15.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Ρόμπερτς-Παπαπέτρου –Τόμπον-Πρίντεζη –Μιλουτίνοφ και στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν στο 16-4 ,με ηγέτη στην επίθεση τον Παπαπέτρου(7 πόντοι) και την ομάδα να παίζει εξαιρετικά την περιφερειακή άμυνα, ενώ όταν οι Ισπανοί προσπαθούσαν να παίξουν με τον Σερμαντίνι ο Μιλουτίνοφ ήταν εκεί .
Το ροτέισον του Σφαιρόπουλου , πάντως δεν δούλεψε καλά και η ομάδα έχασε τη φρεσκάδα της και κυρίως το δρόμο προς το καλάθι. Όχι ότι οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι ,αλλά κάτι με βολές ,κάτι με επιθετικά ριμπάουντ, μείωσαν τη διαφορά αρχικά στους 1021-11 η πρώτη περίοδος ) και εν συνεχεία στους 7(21-14).
Εκεί που ο Ολυμπιακός άρχισε να έχει πρόβλημα, εκεί ήρθε η λύση με πέντε πόντους από τον Στρέλνιεκς και ένα τρίποντο του Παπανικολάου , η διαφορά πήγε σε διπλάσια διαφορά και πάλι.
Με την Μάλαγα να παίζει κοντά στο καλάθι με αιχμές τους Ογκουστίν και Μούσλι(16 από τους 26 πόντους της ομάδας τους μέχρι 18), ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπους με το περιφερειακό σουτ του Ρόμπερτς να σκοράρει και να κρατάει τη διαφορά σε επίπεδο 10-14 πόντους.
Οι Πειραιώτες είχαν και πάλι ένα κενό μέσα στο παιχνίδι τους επιθετικά από το 35-24 , δεχόμενοι ένα σερί 2-9 από τη Μάλαγα, με τον Μούσλι σε τρομερή κατάσταση (12 πόντοι) και το ημίχρονο να λήγει στο 37-33.
Η Τρίτη περίοδος ξεκίνησε με ..καυτό Χόλις Τόμπσον ,που με επτά πόντους (τέσσερις πόντους και τρεις βολές) έδωσε προβάδισμα +9 για τον Ολυμπιακό(44-35), με τον Πρίντεζη για το +11 και τη Μάλαγα να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι μετά από τρία και πλέον λεπτά .
Σε 8 λεπτά στην Τρίτη περίοδο ,οι Ισπανοί είχαν 10 πόντους στο σκοράρισμα τους ,με τον Ολυμπιακό να έχει 19 βρίσκοντας σκορ, πέρα από τον Τόμπσον και τους Μακ Λιν-Παπανικολάου . Με τους Πειραιώτες να έχουν προβάδισμα για το +12(59-47).
Το ξεκίνημα της 4ης περιόδου ήταν εντυπωσιακό για τον Ολυμπιακό που έφτασε στο +15 ,αλλά τα λάθη στην επίθεση, συν την ανοχή των διαιτητών, αλλά και 8 αναπάντητους πόντους από τον Μιλοσάβλιεβιτς έφεραν τη διαφορά στο -6(64-58) και το ματς ξαναέγινε ντέρμπι, με τους Ισπανούς να μειώνουν και στο -3 (65-62 ). Ο Πρίντεζης έκανε το 68-62,αλλά και πάλι οι της Μάλαγα έφεραν το ματς στο -3 (68-65).
Με ασφυκτική πίεση στα γκάρντ η έμπνευση του Πρίντεζη και το γκολ φαουλ του Μιλουτινοφ έφεραν το 71-65 ,αλλά ο Μακ Κόλουμ με τρίποντο έκανε το 71-68.
Ο Αμερικανός της Μάλαφγα πάντως έκανε επιθετικό φάουλ στην επόμενη επίθεση των Ανδαλουσιανών, ο Ρόμπερτς με δύο βολές έκανε το 73-68, οι Ισπανοί αστόχησαν και ο Πρίντεζης έκανε το 75-68.
Ωστόσο, η Μάλαγα δεν παρέδιδε τα όπλα. Με τρεις βολές του Μακ Κόλουμ από φάουλ του Ρόμπερτς πήγαμε στο -4, με τον Μάντζαρη σε ένα «σκοτωμένο» τρίποντο στο τέλος του χρόνου να κάνει το 78-71 41΄8 πριν το τέλος του αγώνα.
Το παιχνίδι όμως εξακολουθούσε να έχει δρόμο. Με γκολ –φάουλ του Μακ Κόλουμ έγινε το 78-74, οι Πειραιώτες έκαναν λάθος με τον Παπαινικολάου, αλλά οι της Μάλαγα δεν το εκμεταλλεύτηκαν καθώς στο μπάσιμο που έκανε ο Νέντοβιτς πάτησε γραμμή και η μπάλα πήγε στον Ολυμπιακό.
Ο Μάντζαρης με δύο βολές έκανε το 80-74,ενώ με μία στις δύο βολές ο Νέντοβιτς διαμόρφωσε το 80-75.

Ολυμπιακός: Μακλίν 6, Παπαπέτρου 7 (1), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ 12, Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 9, Μπόγρης, Τόμπσον 15 (2).

Μάλαγα: Μακάλουμ 14 (1), Ντιάθ 3, Σαλίν 1, Ντίεθ, Μιλοσάβλιεβιτς 14 (2), Νέντοβιτς 7, Σερμαντίνι 5, Όγκοστιν 12, Σουάρεθ 7, Μούσλι 12