ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Έγραψε πάλι… κατοστάρα το κοντέρ!

Έχοντας αντίσταση για ένα μόνο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με σκορ 115-56 στο κλειστό «Μάκης Λιούγκας» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι νταμπλούχες Ελλάδος συνέχισαν απτόητες το αήττητο σερί τους στις εγχώριες διοργανώσεις και τώρα συγκεντρώνονται για την αναμέτρηση με την Μπεσίκτας, την προσεχή Τετάρτη στη Γλυφάδα για την 5η «στροφή» του Eurocup.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Βικτόρια Μακόλι με 21 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Σπυριδοπούλου και Χαλιβέρα με 14.

ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ

Η Ελενη Καπογιάννη ξεκίνησε με τις Αντερσον, Μάλτση, Καλτσίδου, Μακόλι και Μάζιτς το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, με τις νταμπλούχες Ελλάδος να προηγούνται 4-0 από τα καλάθια των Καλτσίδου και Μακόλι.

Η Μάλτση με ντράιβ «εγραψε» το 6-3 και η Μάζιτς το 8-5, ενώ η Μακόλι σημείωσε στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού το 10-8. Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-19 δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως ένα 6-0  σερί  τις έφερε δια χειρός Σπυριδοπούλου στο 22-19 με 1:04 να απομένει. Η Μακόλι έκλεισε την περίοδο με 27-21 υπέρ των νταμπλούχων Ελλάδος διευρύνοντας κι άλλο το επιμέρους σκορ.

ΣΟΥΠΕΡ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

Με ωραίο μπάσκετ ο Θρύλος συνέχισε να είναι μπροστά  στο κλειστό της Γλυφάδας. Η Χατζηνικολάου και η Σπυριδοπούλου βοήθησαν για το 31-26  την ώρα που η Σταμάτη από τις βολές πραγματοποίησε το 33-28, όπως και το 35-28 με ντράιβ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 37-30 μέχρι να πάρει… μπρος η περιφέρεια του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδος έτρεξαν ένα 16-0 σερί, με τις Σταμάτη, Νικολοπούλου και Μπαλτά να «εκτελούν» από τα 6,75μ. Η Μακόλι με γκολ φάουλ (49-30) και η Σωτηρίου (51-30) έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο στο 55-33 για τις «ερυθρόλευκες».

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΑΠΤΟΗΤΟΣ O ΘΡΥΛΟΣ

Το ίδιο ουσιαστικός ο Ολυμπιακός και με την είσοδό του στην τρίτη περίοδο. Τόσο η Καλτσίδου, όσο και η Σταμάτη σκόραραν στην επίθεση για να φτάσει το παιχνίδι στο 66-37, με την Σπυριδοπούλου έπειτα από κλέψιμο και ασίστ της Αντερσον να δίνει αέρα 31 πόντων στον Θρύλο (68-37).  Η Μακόλι κάτω από το καλάθι σκόραρε για το 72-43 απαντώντας στο μικρό σερί που έτρεξε ο ΠΑΟΚ ενώ με ένα σουτ από τα τέσσερα μέτρα έφερε το παιχνίδι στο 74-45 με 4:30 να μένουν για «εκπνεύσει» το δεκάλεπτο.

Η Μάλτση επανέφερε τη διαφορά στους 30 πόντους (76-46) και με γκολ φάουλ στη συνέχεια έκανε το 78-48. Από τις βολές η Μακόλι ανέβασε κι άλλο την απόσταση από τον ΠΑΟΚ, έχοντας συμπαραστάτρια σε αυτό την Μάζιτς που σκόραρε για το 82-48. Ένα δίποντο της Σωτηρίου ήταν το τελευταίο καλάθι για τον Ολυμπιακό με το δεκάλεπτο να λήγει 84-49.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ο Θρύλος στην τελευταία περίοδο του ματς. Με όπλο της την άμυνα, η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη προηγήθηκε με 91-52 (τρίποντο της Χαλιβέρα) ενώ με δύο ακόμα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 97-54. Η Μπαλτά από τα 6,75μ «έγραψε» το 100-54 και η Σωτηρίου από κοντά πέτυχε τέσσερις σερί πόντους για το 104-54. Ο Θρύλος παρέμεινε σοβαρός μέχρι το τέλος, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με μπάσκετ κυριαρχίας και τώρα ετοιμάζεται για το ματς με την Μπεσίκτας την Τετάρτη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α Ομίλου του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 28-12, 29-16, 31-7
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Μάζιτς 6 (3/3 δίποντα), Σταμάτη 9 (1/3 τρίποντα), Σπυριδοπούλου 14 (2/3 τρίποντα, 8 ριμ.), Χατζηνικολάου 2 (8 ασ), Μπαλτά 9 (3/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μάλτση 6 (5 ασίστ), Νικολοπούλου 3 (1/2 τρίποντα), Χαλιβέρα  14 (4/4 τρίποντα), Σωτηρίου 10 (3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλτσίδου 9 (4 ασίστ), Αντερσον 12 (4/4 διπ. 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Μακόλι  21 (8/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ)
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα 3, Λύμουρα 7, Μαγαλιού 19, Στεργίου, Κουλουμπή 3, Κριμίλη 1, Ταρπάγκου 8, Τράντα, Κατσαμούρη, Καράκουλα 2, Αλμπάνεζ 12
Πηγή: osfp.gr