Εγκλωβίστηκε από τα λάθη του

Έλλειψη ενέργειας, καθαρού μυαλού και κόπωση οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην ήττα από τον ΠΑΟΚ με 78-71 στην Πυλαία.

Τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στην Πυλαία κι έκανε «ποδαρικό» με το … αριστερό στην Basket League για το 2018.

Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς ενέργεια και με εμφανή τα σημάδια της πνευματικής και σωματικής κόπωσης, υποτάχθηκαν στους Θεσσαλονικέις με 78-71 γνωρίζοντας την τρίτη τους ήττα στην φετινή Α1 κι ενώ ήδη διανύουμε την 11η αγωνιστική στην Basket League

Ο Ολυμπιακός για δεύτερη φορά ηττήθηκε σε θεωρητικό .. ντέρμπι εκτός έδρας, (σ.σ. είχε προηγηθεί το ματς του ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ) το οποίο ακολούθησε από ευρωπάικό ματς στο ΣΕΦ και πλέον ουσιαστικά εγκατέλειψεκάθε προσπαθεια για τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης της ανονικής περιόδου/.

Απο τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός έδωσε … δικαιώματα στους γηπεδούχους, οι οποίι αφού αρχικά προηγήθηκαν με 20-14, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-18. Με τους Πειριαώτες να παίρνουν σκορ κατά βάση από τον Κάιλ Γουίλτζερ.

Τα ανησυχητικά φαινόμενα που είχαν φανεί για τον Ολυμπιακό συνεχίστηκαν και στο δεύτεορ ημίχρονο, Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας μπάσκετ εκτός λογικής κι έχοντας να επιδείξουν το ντροπιαστικό 1/11 τρίποντα (!) δεν μπορούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

Έτσι, έμειναν να κάνουν πολλές βιαστικές επιθέσεις απέναντι σ’ ένα ΠΑΟΚ που επιστράτρευσε το πάθος του

Το 44-33 με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με την κόρνα της γραμματείας αποτέλεσε φυσικό επακόλουθο

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησενα πιέσει στην αμυνα και με τον Μάντζαρη να αποτελεί την μοναδική του αξιόπιστη επιθετική λύση, επεδίωξε να μείνει κοντα στο σκορ, αλλά μάταια. Οι πόντοι των Χαραλαμπόπουλου και Γκος έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +16 (57-41) στο κλείσειμο της τρίτης περίοδου. Κι όλα αυτά τη στιγμή, όπου ο Ολυμπιακού είχε 1/15 σουτ τριών πόντων…

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε με καλάθια των Μιλουτίνοφ και Μάντζαρη, Σπανούλη και Γουίλτζερ να ψαλιδίσει τη διαφορά φτάνοντας το σκορ στα επίπεδα του 65-54 στο 36’ αλλά ως εκεί…Οι πόντοι των Σπανούλη, Γουϊλτζερ και Παπανικολάου στα τελευταία λεπτά δεν είχαν αντίκρυσμα κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 78-71 υπέρ του «Δικεφάλου» του Βορρά.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-33, 57-41, 78-71.