ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Από την Βούλα με φόρα στην Ισπανία!

Δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα ο Ολυμπιακός στη Βούλα, καθώς επικράτησε του τοπικού Πρωτέα με σκορ 79-50, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και τώρα έχει στο μυαλό του μονάχα την αναμέτρηση με την Τζιρόνα την επερχόμενη Πέμπτη (11/1).

Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, ένιωσαν πίεση μόλις για ένα 10λεπτο και ουσιαστικά… καθάρισαν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 29-11 έφτασαν τη διαφορά στους 28 πόντους. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 14 πόντους ενώ την ακολούθησε η Βικτόρια Μακόλι με 12 πόντους.

ΞΕΦΥΓΕ ΣΤΟ Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Χατζηνικολάου, Άντερσον, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Μακόλι με την Σταμάτη να σκοράρει για το 0-2 και την Μακόλι να βάζει το δίποντο για το 3-5. Οι “ερυθρόλευκες” είχαν κολλήσει στην επίθεση και η Σπυριδοπούλου έφερε πόντους από τις βολές, αλλά η Κολλάτου με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Πρωτέα με 8-7. Στο 10-7 των γηπεδούχων απάντησε με ένα ντράιβ η Χατζηνικολάου όμως και πάλι ένα σουτ από τα 6,75μ έκανε το 13-9 για την ομάδα της Βούλας. Η Σπυριδοπούλου πέτυχε το τρίποντο για το 13-12 για να κλείσει το δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό μπροστά έναν πόντο από τη βολή της Καλτσίδου (13-14).

Το πρώτο καλάθι στην δεύτερη περίοδο ήρθε από την Νικολοπούλου με ντράιβ ενώ η Σπυριδοπούλου με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 15-19. Η άμυνα του Θρύλου ήταν το όπλο του για κλέψει μια κατοχή και να σκοράρει με ντράιβ η Χατζηνικολάου για το 15-21 και η Καλτσίδου με 4 σερί πόντους έδωσε για πρώτη φορά αέρα 10 πόντων στην ομάδα του Πειραιά (15-25). Η Χατζηνικολάου και η Νικολοπούλου με δύο δίποντα έγραψαν το 18-29 και η Μάζιτς με τρεις βολές πραγματοποίησε το 20-32. Το ματς είχε βρει το δρόμο του και ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος, η Μακόλι και Κοσμά έδωσαν απόσταση 15 πόντων στην ομάδα τους (20-35), με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ των «ερυθρόλευκων» με το σκορ στο κλειστό “Γ. Γεννηματάς” να είναι στο 26-36.

ΤΟ… ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Ωραία αρχή για τον Θρύλο στο β ημίχρονο με τη Μάζιτς να σκοράρει για το 26-38 και την Αντερσον έπειτα από κλέψιμό της, κερδισμένο φάουλ και βολές να κάνει το 26-40. Το γκολ φάουλ της Μάζιτς (28-42) και πάλι ένα σουτ από τα 5 μέτρα της Αντερσον επανέφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνη τη στιγμή (28-44).

Οι δύο ομάδες σκόραραν αμφότερες από έξι πόντους αλλά η Σπυριδοπούλου από τα 6,75, για πρώτη φορά έσωσε προβάδισμα 17 πόντων στην ομάδα της (36-53). Ένα τρίποντο της Άντερσον και ένα ντράιβ στον αιφνιδιασμό της Αμερικανίδας απέφερε το +22 (36-58) στο Θρύλο και η Σταμάτη διαμόρφωσε το 36-60.

Μάλιστα ένα τρίποντο της Ελληνίδας γκαρντ του Θρύλου ήταν ο λόγος για το 37-63, με τις «ερυθρόλευκες» να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο ούσες μπροστά 28 πόντους (37-65).

Το παιχνίδι έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα και οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος με 7 λεπτά να απομένουν για το τέλος συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό.  Το σκορ έγινε 46-72 από την Μακόλι με γκολ φάουλ και η Κοσμά με δύο βολές και ένα δίποντο, έφερε το παιχνίδι στο 46-74. Η άμυνα και οι δοκιμές εκατέρωθεν κυριάρχησαν στο ματς και η Σπυριδοπούλου με γκολ φάουλ το πήγε στους 30 πόντους για τον Ολυμπιακό (46-76).  Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει την διαφορά κλάσης των δύο ομάδων, με τις «ερυθρόλευκες» πλέον να σκέφτονται μονάχα το παιχνίδι της Ισπανίας.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-36, 37-65, 50-79

ΠΡΩΤΕΑΣ (Σαββάτης): Καρλάφτη 6 (1), Κόρρε, Κίτσιου, Γκόβαν 13, Κολλάτου 8 (2), Τσιχλάκη 5 (1), Χατζηβασιλείου 2, Τζόουνς 12, Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή,  Αναστασοπούλου 4, Μαγγίνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 9 (1 κλεψ, 1 κοψ), Σταμάτη 11 (4/5 δίπ., 1 ασ., 1 κλεψ.), Σπυριδοπούλου 14 (2/3 διπ., 2/3 τρ., 6 ριμπ., 3 κλεψ., 4 κοψ.), Χατζηνικολάου 8 (3/5 διπ., 8 ριμπ., 8 ασ., 2 κλεψ.), Μπαλτά, Μάλτση, Νικολοπούλου 4, Χαλιβέρα, Κοσμά 3 (6 ριμπ., 2 κλεψ.), Καλτσίδου 6 (2 ριμπ., 3 ασ., 3 κλεψ.), Άντερσον 11 (2/7 δίπ., 4 ριμπ., 1 ασ., 2 κλεψ.), Μακόλι 12 (4/8 διπ., 6 ριμπ., 2 κοψ.).

*Δεν αγωνίστηκε καθόλου η Εβίνα Μάλτση, η οποία ένιωσε ενοχλήσεις στη γάμπα της και το τεχνικό τιμ αποφάσισε να την ξεκουράσει.

Πηγή: Osfp.gr