Εγκλημα και τιμωρία

Ο Ολυμπιακός έκανε το τέλειο παιχνίδι κρατώντας το 0-1 στη Λεωφόρο αλλά λογάριαζε χωρίς τον Αβιλα. Σε μία πραγματικά αψυχολόγητη κίνηση ο Ισπανός μπακ  έριξε αγκωνιά στον Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων και στέρησε από την ομάδα του μία μεγάλη νίκη που κράταγε από το 84 με το γκολ του Μπιελ ,ενώ είχε χάσει άλλες τρεις -τέσσερις  ευκαιρίες αλλά ο Μπρινιόλι ήταν εξαιρετικός. Με τον Κέλετ να δίνει πέναλτι και τον Σπόραρ να σώζει τον Παναθηναϊκό

Πως ξεκίνησε: Ο Μίτσελ έβαλε όλα τα …βαριά χαρτιά που διαθέτει .Με τερματοφύλακα τον Πασχαλάκη και τετράδα στην άμυνα τους ,Αβιλα-Ντοι-Σωκράτη- Ολεγκ. Μπροστά τους  οι Εμβιλά και Ινμπομ και 10αρι ο Χάμες, Στα άκρα ,Μπιελ -Μασούρας και μπροστά ο Μπακαμπού.

Το ματς:

To πρώτο τέταρτο του ντέρμπι έβρισκε τον Ολυμπιακό να δίνει χώρο στους  Πράσινους που ήθελαν να “χτυπήσουν” πάνω στην αδυναμία του Ρέαμπτσιουκ, με τον Παλάσιος ,αλλά η ανασταλτική γραμμή του Ολυμπιακού δούλευε πολύ καλά, με Μπιελ και τον Μολδαβό.  Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έψαχνε τις αντεπιθέσεις  και στόχος ήταν ,στο τρανζίσιον, η πρώτη μπαλιά προς την επίθεση να γίνεται από τον Ινμπομ.

Μεγάλη ευκαιρία απο τον Μπιέλ

Αυτό πήγε να δουλέψει εξαιρετικά στο 11 .  Ο Κορεάτης έβγαλε για τον Αβιλα ,που έκανε ωραία κίνηση από δεξιά και έβγαλε τη μπάλα για τον Μπιέλ . Ο Ισπανός άνοιξε το κοντρόλ  τόσο όσο για να μην κάνει το σουτ όπως ήθελε  και το σουτ του κόντραρε πάνω στον Σάντσες. Η μόνη φάση που ο Παναθηναϊκός είχε οσμή απειλής στο πρώτο 20λεπτο ήταν ένα σουτ του Παλάσιος ,με το εξωτερικό, που έφυγε άουτ..Ο Παναθηναϊκός είχε θέματα στη δημιουργία και ο Ολυμπιακός όποτε έπαιρνε τη μπάλα  και έβρισκε χώρους οι Πράσινοι είχαν θέμα.

Οπως αυτή στο 24. Ο Μασούρας γέμισε προς τον Μπακαμπου που “έσπασε” τη μπάλα για τον Χάμες ο οποίος σούταρε αλλά ο Μπρινιόλι ήταν σε ετοιμότητα χαμηλά και αριστερά.

Μπρινιόλι-Ολυμπιακός

Στο 29 ,ο Παναθηναϊκός βρήκε δίχτυα με τον Σπόραρ αλλά στην αρχή της φάσης ήταν οφσάιντ ο Παλάσιος, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός στο 31 είχε την ευκαιρία αλλά και πάλι ο Μπρινιόλι ήταν φύλακας-άγγελος. Με το σουτ του Μασούρα να αναγκάσει σε εντυπωσιακή απόκρουση τον Ιταλό κίπερ.

Ο Παλάσιος, που ήταν ιδιαίτερα κινητικός, βρέθηκε στο 34, στο 1 vs 1 με τον Ολεγκ έκανε χαμηλά σέντρα, αλλά ο Πασχαλάκης ακούμπησε τόσο όσο τη μπάλα ούτως ώστε να μη τη βρεί ο επερχόμενος Βέρμπιτς. Εν κατακλείδι, μετά το 23ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πίεζε αρκετά καλά ψηλά , με τον Παναθηναϊκό να έχει θέματα στη δημιουργία, τον Μπερνάρ εκτός ματς και την ομάδα να πηγαίνει μονόπατα από τη δεξιά πλευρά και τον Παλάσιος.

Βέβαια, ο Ολυμπιακός είχε και ένα ακόμα αντίπαλο Και αυτός ήταν ο Μπρινιόλι που σε δύο περιπτώσεις είχε κάνει ισάριθμες αποκρούσεις στις προσπάθειες των Χάμες και Μασούρα.

Το β ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για τον Παναθηναϊκό(Κώτσιρας για Σάντσες) και ευκαιρία για τον Ολυμπιακό . Στο 48 , σε γρήγορη αντεπίθεση, η συνεργασία Μπιελ -Μπακαμπού βρήκε τον Ισπανό σε θέση βολής που σούταρε χαμηλά αλλά και πάλι ο Μπριονιόλι ήταν σωτήρας για την ομάδα του.

Μπρινιόλι και …αλλαγές

Με τους Πράσινους να έχουν πρόβλημα μεγάλο με τον Παλάσιος ,που σε ένα σπριντ τραυματίστηκε, και τον Γιοβάνοβιτς να έχει θέματα  σημαντικά. Ο Αργεντίνος βγήκε στο 56 και τη θέση του πήρε ο Κουρμπέλης.

Oι Πειραιώτες συνέχιζαν να πατάνε καλύτερα αλλά και ο Μπρινιόλι συνέχισε το βιολί του κρατώντας το μηδέν. Με τον Ιταλό να λεει όχι στις προσπάθειες των Μασούρα και Χάμες.

Ελ Αραμπί και Βρουσάι

Ο Μίτσελ δεν άλλαξε σχηματισμό αλλά έβαλε φρέσκα πρόσωπα στο 74. Με Βρουσάι και Ελ Αραμπι να παίρνουν τις θέσεις των Μασούρα και Μπακαμπού, ενώ ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Βαγιαννίδη για τον Βέρμπιτς. Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε να γίνεται …ροντέο. Με τον Παναθηναϊκό ,ανύπαρκτο επιθετικά για 79 λεπτά ,να απειλεί με τον Σπόραρ που βρέθηκε σε θέση βολής από λάθος  γύρισμα του Εμβιλά και τον Παπασταθόπουλο ήρωα να πέφτει με δύναμη πάνω στη μπάλα και να φεύγει κόρνερ. Ενα λεπτό μετά, το σουτ του Ρούμπεν βρήκε σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη.

Μπιελλλλλλλλλλλ και 0-1

Στο 83, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ ,όταν ο Αβιλα έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε υπέροχο κοντρόλ -ασίστ για τον Μπιελ που σούταρε προς το τέρμα ,η μπάλα κόντραρε στον  Μαγκνούσον τόσο όσο για να ξεγελάσει τον Μπρινιόλι και να τον εξουδετερώσει.

Ο αψυχολογητος Αβιλα

Ο Ολυμπιακός κράταγε το 0-1 και φαινόταν ότι πολύ δύσκολα δεν θα έφευγε από τη Λεωφόρο νικητής, ωστόσο λογάριαζε χωρίς τον …Αβιλα.  Ο Ισπανός, σε μία αψυχολόγητη ενέργεια,έκανε κίνηση  με το χέρι , εντός περιοχής, στον Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων με τον ρέφερι Κέλετ ,να δίνει αρχικά φάουλ και με την παρέμβαση του VAR  δόθηκε πέναλτι  και ο Σπόραρ ευστόχησε για το 1-1.

Η στιγμή : Η φάση στο 96 , είναι η επιτομή του αψυχολόγητου. Ο Αβιλα, ελέγχοντας τη φάση, δεν είχε κανένα λόγο να κάνει την κίνηση με το χέρι  στον Ιωάννίδη και ο Κέλετ έδωσε το πέναλτι

MVP:  Δεν μπορείς να βγάλεις ένα ΜVP  διότι  οι Σωκράτης-Ινμπομ -Ντοι και Εμβιλά ήταν εξαιρετικοί.

O αδύναμος κρίκος:  Ο Αβιλα ήταν από τους κορυφαίους αλλά τα γκρέμισε με την αψυχολόγητη ενέργεια του στο 96.

Ο Διαιτητής: Ο Κέλετ ήταν ακριβοδίκαιος  . Σωστά δεν έδωσε πέναλτι στον Σπόραρ στη φάση με τον Παπασταθόπουλο, ενώ είχε άψογη συνεργασία με το VAR . Εννοείται πως είναι σωστό το πέναλτι υπερ του Παναθηναϊκού αλλά δεν υπήρχε λόγος να κρατήσει καθυστερήσεις στις καθυστερήσεις ,έχοντας ήδη έξι λεπτά.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι – Σάντσες(46 Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ – Ρούμπεν, Τσέριν(86 Ιωαννίδης), Μπερνάρ – Παλάσιος(55 Κουρμπέλης), Βέρμπιτς(77 Βαγιαννίδης), Σπόραρ

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ – Μπιέλ(93 Μποουλερ), Χάμες Ροντρίγκες(86 Φορτούνης), Μασούρας(74 Βρουσάι) – Μπακαμπού(74 Ελ Αραμπί)